Alois Balcařík tam nejprve vyznával skok o tyči, skok daleký i trojskok, vypomáhal ve vytrvalostních bězích a běhal i na překážkové trati. Vrhům se věnoval méně a nakonec zvítězila chůze. Zaujala ho natolik, samozřejmě i zásluhou výkonů a výsledků, že v této své zálibě pokračuje dodnes. Navzdory skutečnosti, že letošního 28. května oslavil už své šestaosmdesáté narozeniny…!

Jako chodec se postupně zúčastňoval se soupeři své věkové kategorie nejen různých závodů v naší zemi, ale i v zahraničí. Na veteránských mistrovstvích světa nebo Evropy startoval Alois Balcařík mnohokrát. Několikrát v naší zemi, ale i čtyřikrát v Itálii, dvakrát ve Finsku a jednou v Austrálii, ve Španělsku, v Německu, v Anglii, v Dánsku a v Polsku.

Limituje ho jen rameno

„V příštím roce to bude v Budapešti," zamýšlí se atletický nestor, „nebude to daleko, rád bych, ale kdo ví co bude. Můj zeď s vnukem mě v posledních letech při s poskytnutou taxislužbou doprovázejí, mám výborné rodinné zázemí, samozřejmě i v mé manželce. Ale," usmívá se vyprávějící, „až to jednou už nějak nepůjde, vzdám vše včas. Už nyní pociťuji, že mě při závodní chůzi limituje při nutném pohybování pažemi moje rameno. Vím o čem mluvím, někteří účastníci veteraniád už mají potíže s orientací, nebo jsou na tom ještě hůř a situace pak vznikají až neskutečné. Například jednou v Itálii jsem pozoroval, jak za jedním účastníkem popocházel jeho asistent s židlí a po několika krocích ji vždy svému svěřenci na chvíli podstrčil pod zadek… A když pak přikročil tento atlet k vrhu koulí a ta opustila jeho ruku, válela se asi metr před ním. Ale – závodil…," vystihl to hlavní Alois Balcařík.

Popišme alespoň tři jeho poslední veteránské starty. V loňském roce to bylo na mistrovství Evropy v německé Žitavě, na rozhraní Německa, Polska a České republiky. Mezi závodníky věkové kategorie 85 byl v chůzi na 5 kilometrů na dráze třetí za Němcem Cieslowskim a ruským chodcem a v silniční chůzi na 20 kilometrů druhý, znovu za Cieslowskim.

„Günter Cieslowski měl víc natrénováno," přiznal Balcařík, „vytvořil si přede mnou náskok, který si už uhlídal. Já jsem se snad připravoval jen doma prácí na zahradě. Měl jsem dvě medaile, bronzovou a stříbrnou, ale neodmítl jsem, když mě oslovili o patnáct a dvacet roků mladší závodníci, Jaroslav Pták z Děčína a Stanislav Marek z Třebíče, a vyzvali mě, abych s nimi utvořil tým a abychom šli ještě závod družstev. Byla to pro mne, s podstatně mladšími kolegy, přitažlivá výzva, vážil jsem si toho. A přibyl mně za třetí místo další bronz…!"

Letos probíhalo mistrovství Evropy veteránů na severovýchodě Čech v Úpici a mezi svými vrstevníky obsadil Balcařík v chůzi na 10000 metrů za dosažený čas 1:28:33 hod. druhé místo a odjížděl domů se stříbrnou medailí. Na atletickém mistrovství České republiky veteránů v Olomouci byl za 88-letým Františkem Tomáškem z Otrokovic druhým nejstarším účastníkem a vyhrál chůzi na 5000 metrů v čase 43:32:08 min.

České Balcaříkovi rekordy

Ve svých 86-letech drží mostkovický chodec veterán v současné době čtyři české rekordy, v chůzi závodníků 70-letých na 30 kilometrů dosažený ve Španělsku, 75-letých na 20 kilometrů v Austrálii, 80-letých na 20 kilometrů v Itálii a 85-letých na 20 kilometrů v německé Žitavě.

„Není bez zajímavosti," doplnil ještě Alois Balcařík, „že mistrovství světa veteránů se zúčastňují závodníci až šedesáti zemí, mistrovství Evropy asi čtyřiceti. A že chůze byla na atletické veteraniády zařazena až v šedesátých, nebo dokonce v sedmdesátých letech minulého století."

Na Aloise Balcaříka mám i úsměvnou osobní vzpomínku. Před více než dvaceti roky jsme byli společně na dovolené u moře v Hercegnovi. Jednoho rána nepřišel k snídani a následně ani k obědu. Když potom chyběl i u večeře, už jsme se o Lojzu obávali. Objevil se až když se stmívalo a to bos a v rukou lahve vína. Že prý byl v Dubrovníku, představovalo to asi osmdesát kilometrů. Na zpáteční cestě prý musel prodat své pionýrky. Peníze prý neodbytný zájemce neměl, dal tedy víno…

Autor: VLASTIMIL KADLEC