Doslova šokující výsledek se zrodil ve středu pozdě večer na turnaji Erste Bank Open, který se tento týden hraje ve vídeňské Stadthalle. V zápase prvního kola na jedné straně nastoupil nedávný přemožitel Rogera Federera Francouz Gaël Monfils a na straně druhé český „lucky loser" Jaroslav Pospíšil, který v kariéře ani jednou nepostoupil na velkých turnajích kategorie ATP do druhého kola.

Výsledek měl být jasný, prostějovský tenista se však velkého jména nezalekl a zvítězil 7:6, 7:5.

„Ten pocit je nepopsatelný. Ale bylo zjevné, že Monfils nepodal svůj nejlepší výkon," prohlásil Jaroslav Pospíšil na oficiálním webu turnaje. Ten byl blízko postupu do druhého kola před dvěma lety na antuce ve Stuttgartu, nakonec však se Sergejem Stachovským z Ukrajiny prohrál v tie-breaku rozhodujícího setu a velkého úspěchu se tedy dočkal až tuto středu – paradoxně na tvrdém povrchu v hale.

„Všechna čest mému soupeři, hrál dobře, ale více to bylo o mém tělu a nedostatcích v mé hře. On hrál těžký tenis, ale já na to nebyl připravený," litoval aktuálně 31. hráč světového žebříčku Monfils, který do hlavního města Rakouska přicestoval po čtvrtfinálové účasti na turnaji v Šanghaji.

Naopak Pospíšil se už od soboty účastnil vídeňské kvalifikace. „Gaël přiletěl poměrně pozdě z Asie, zatímco já tady trénoval od pátku. To pro mě byla obrovská výhoda," zdůraznil Pospíšil, který prohrál ve třetím kvalifikačním kole a do hlavní soutěže se dostal na úkor zraněného Marinka Matosevice.

Ve čtvrtek večer nastoupil Jaroslav Pospíšil poprvé v kariéře k zápasu 2. kola turnaje ATP. Prosti dvacetileté domácí naději Dominiku Thiemovi však neměl prostějovský hráč nárok a prohrál dvakrát 1:6. Na tento zápas, který se hrál před zaplněnými tribunami vídeňské arény, nejspíš Jaroslav Pospíšil nebude vzpomínat v nejlepším, ale ani tak nemusí aktuálně 213. hráč světa ničeho litovat: nedávno vyhrál challenger v rumunském Sibiu a nyní si připsal životní výhru nad Monfilsem ve Vídni.

Brzy se prostějovský rodák může znovu vrátit do druhé světové stovky, od které jej dělí pouze pár bodů.

POSPÍŠIL NA TURNAJÍCH ATP

Vídeň 2013: Pospíšil – Monfils (Fra., 31*) 7:6 (0), 7:5. Pospíšil – Thiem (Rak., 149) 1:6, 1:6.

Bukurešť 2013: Pospíšil – Stachovskij (Ukr., 98) 2:6, 2:6.

Stuttgart 2011: Pospíšil – Stachovskij (Ukr., 45) 6:4, 2:6, 6:7 (5).

Queen´s Club 2011: Pospíšil – Llodra (Fra., 25) 3:6, 2:6.

Záhřeb 2011: Pospíšil – Kunicyn (Rus., 95) 3:6, 2:6.

Gstaad 2005: Pospíšil – Verdasko (Šp., 59) 2:6, 4:6.

*umístění na žebříčku ATP v době konání zápasu