Trenéra Jiřího Kühra nejvíce potěšily výkony Katky Malečkové, jež v nejsilnější disciplíně 100 m znak dosáhla šesté pozice v osobním rekordu 1:17,74 minuty. Na dvojnásobné trati plavala trochu opatrně, soupeřky toho využily a odsunuly ji až na 11. post. V doplňkových závodech 50 m volný způsob a 100 m polohově dosáhla v osobních maximech na 13. a 15. místo.

Útok do první desítky chystal i prsař Michal Kašpar, což se mu povedlo osmou příčkou na 200 m prsa a devátou pozicí na 100 m prsa. Navíc přidal ještě 16. místo v těžké polohové čtyřstovce. Na této distanci se výrazněji prosadil všestranný Michal Tomeček, když dohmátl ve výborném čase 13. O jedno místo si pohoršil na poloviční trati a 15. postem bodoval i na 100 m motýlek.

MČR staršího žactva

Vyšší věková kategorie měla svůj letní šampionát v Plzni, kam ze zdravotních důvodů neodjeli Filip Štefl a Petr Tesárek. Zato se premiérově kvalifikovala Markéta Brančíková, která díky poctivé tréninkové píli udělala značný výkonnostní pokrok a dosáhla na 18. a 19. místo v disciplínách 200, resp. 100 m prsa. Přitom Markéta má v prsařském stylu velkou konkurenci už mezi svými oddílovými kolegyněmi, když hned dvě zástupkyně Pozemstavu patří mezi republikovou elitu.

Martina Skoumalová potvrdila svou kvalitu šestou a osmou příčkou na 100 a 200 m prsa, k tomu příjemně překvapila skvělým zlepšením na 50 m kraul (jedenáctá) a 16. pozici připojila na 100 i 200 m volný způsob. Ovšem největší hvězdou na prsařských tratích je už čtvrtým rokem Alžběta Kührová, jež znovu obhájila v osobních rekordech mistrovské tituly na 100 i 200 m. Pěkné výkony dále Bětka předvedla na 200 m polohově (bronz) a 100 m motýlek (čtvrtá ve vynikajícím oddílovém maximu 1:11,15 min). Naopak se jí moc nepovedla kraulová padesátka (14.), ale vše zase vylepšila závěrečná dlouhá polohovka (6. v únavě po náročném programu).

Další úspěšnou plavkyní TJ je Lucie Řiháková prosazující se svou všestranností v mnoha disciplínách. Nejhodnotnější výkon podala na 100 m volný způsob (5.), zatímco na 200 m stejným stylem zůstala za očekáváním (11.) a podobné to bylo na kraulové padesátce (16.). Lucka se ale pronikavě zlepšila v motýlku (8.) a mezi elitní desítku pronikla rovněž v polohovkách (9. + 10.). Tečku za výborným vystoupením na západě Čech udělala hanácká děvčata ve štafetách, kde v sestavě Řiháková, Skoumalová, Kührová, Kristýna Vrchová navzdory věkovému znevýhodnění vybojovala dvě desátá místa kraulem i polohově.

III. dětská olympiáda

K vrcholné mládežnické soutěži v mnoha sportovních odvětvích konané letos v Ústí nad Labem bylo za Olomoucký kraj nominováno nejvíce plavců z Prostějova, což svědčí o vysoké úrovni zdejšího klubu. Do finále se mezi mladšími žákyněmi dokázala výrazným zlepšením prosadit Kateřina Malečková, na 100 m znak nakonec pátá za 1:18,95 min. Ve finálových závodech se dle očekávání objevila i Alžběta Kührová, která však musela bojovat se staršími soupeřkami. Přesto se rvala jako lev a na 200 m prsa díky dvousekundovému zlepšení získala vysněný „olympijský“ bronz. Navíc přidala čtvrtou pozici na poloviční distanci (další posun osobního rekordu, tentokrát o půl vteřiny) a osmý post na 100 m motýlek. Mezi první dvacítku výsledkových listin se kvalitními výkony na svých tratích vešli ještě Martina Skoumalová, Lucie Řiháková, Kateřina Praskačová, Michal Kašpar, Michal Tomeček, Mikuláš Zástěra a Jakub Cibulka.