„Čokoládová tretra se u nás koná už popáté, pořádáme ji tedy od počátku, kdy tato akce vznikla. Jednotlivé atletický dny pořádá tým Zlaté tretry v Ostravě, který jezdí po různých městech v republice a vždy osloví místní atletický klub, který jim zabezpečí průběh závodu," popisuje organizaci trenér atletického klubu v Prostějově Dalibor Ovečka.

Na místním atletickém ovále nechyběly jak běhy nejmenších dětí, kterým museli pomáhat jejich rodiče, tak i běžcům do jedenácti let. Jednotlivým vítězům je poté umožněno startovat na finálovém dni ve Vítkovicích a jako dárek jsou pro ně připraveny vstupenky na Zlatou tretru, kde se mimo jiné představí i hvězdný sprinter Usain Bolt.

Patronem celého projektu je trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný, po němž je místní základní škola pojmenována. Tomu přichystal místní učitelský sbor v čele se ředitelem Janem Krchňavým nemalé překvapení, když mu předčasně popřál k jeho padesátým narozeninám.

„Já na ty narozeniny moc nejsem, ale šíleně mě to překvapilo. V tu chvíli jsem ani nevěděl, co mám říci," neskrýval své překvapení Jan Železný.

Čokoládová tretra se průběžně koná v devatenácti městech po celé republice. Po Prostějovu následuje Olomouc, Ostrava a Praha. Velké finále je naplánováno na tento pátek ve Vítkovicích.

Autor: Dominik Voráč