„Nepostoupili jsme do další fáze EuroChallenge. Což je objektivní fakt, který se projevil na chování sponzorů. Situace není ideální ani v jiných klubech, celá společnost jde do recese,“ řekl ČTK předseda prostějovské správní rady Milan Matzenauer, který zprávu o úsporných opatřeních sdělil hráčům na společné večeři po středečním utkání s USK Praha.

„Hráčům jsem otevřeně řekl, že si nemohu dovolit, abych neměl na konci sezony v rozpočtu peníze na jejich mzdu. Do této situace nemůže klub dojít. Naše cíle zůstávají stejné, chceme hrát finále play off. Tomu naše výsledky odpovídají,“ dodal Matzenauer.

Šestice bude chudší

Podle serveru iDnes.cz se srážky ve výši až několika desítek procent dotknou šesti hráčů, kapitána Jaroslava Prášila a pěti zahraničních. Z těch byl vynechán jen slovinský rozehrávač Matej Venta, naopak největší „pokutu“ vyfasoval jeho kolega z Litvy Arvidas Eitutavičius, který je údajně na odchodu.

Podle trenéra Zbyňka Cholevy je ale vše zatím v jednání.

„Ještě se to řeší, možná nás někdo opustí, ale existuje i varianta, že neodejde nikdo,“ sdělil Prostějovskému deníku.

Na Hanou přišel úspěšný kouč před touto sezonou z Nového Jičína, který po minulém ročníku kvůli finančním potížím v Mattoni NBL úplně skončil. Do takové fáze se ale Prostějov ještě naštěstí nedostal.

„Není to k výskání, ale situace je taková, že se musí zvážit, jestli jsou výdaje vyšší než je nutné. Pak logicky přicházejí škrty, s tím se nedá nic dělat,“ poznamenal Choleva

Ten zároveň věří, že se celé situace nebude promítat na palubovce. „Věřím, že se s tím hráči srovnají a uvědomí si, proč jsou tady. A pokud ne, tak že to nechají venku před halou. Máme šanci uspět v lize a musíme se o to poprat,“ tvrdil odhodlaně.

Jinou cestou?

Prostějovu momentálně patří v Mattoni NBL třetí příčka, když z dvaceti odehraných zápasů vyhrál sedmnáct. Naposledy Orli porazili USK Praha, nyní je čeká pětizápasová série na hřištích soupeřů. A pak odstartuje play off, možná na dlouhou dobu poslední. I v Prostějově se totiž přemítá o nastavení jiného modelu fungování, který by se obešel bez drahých zahraničních posil. Ten ostatně podporuje i Choleva.

„Já bych byl pro. Ale je to delší a trnitější cesta. Na druhou stranu je třeba chápat, že kdo do sportu investuje, ten chce co nejrychleji vidět výsledky. V takovém případě by to bylo o obrovské trpělivosti a vynikající práci s mládeží, k čemuž má Prostějov výborné předpoklady. Výsledky by se rozhodně nedostavily hned, ale v současné době je to velmi zajímavá cesta,“ řekl Deníku Choleva.

Rozpočet

Roční rozpočet prostějovského basketbalového klubu se pohybuje okolo 25 milionů korun. V této částce jsou vedle ligového mužstva započítány i náklady na 13 mládežnických týmů a odměny patnácti trenérů, kteří se o mládež starají. Basketbal na vrcholové úrovni se hraje v Prostějově osm sezon. V roce 2003 získal hanácký klub druholigovou licenci od sestupující Kroměříže a hned za rok postoupil do první ligy. V dosavadních sedmi ligových sezonách si basketbalisté Prostějova připsali čtyři druhá a tři třetí místa.

Přesto v poslední době basketbal v Prostějově zaznamenal výrazný divácký úbytek. „Z tohoto pohledu mě nezájem městské populace uráží,“ posteskl si Matzenauer.

MARTIN DOSTÁL, ČTK