Zdánlivě už není co řešit. Nymburský obhájce ligového zlata vyhrál oba dosavadní zápasy finále Mattoni NBL mužů 2006/07, v sérii vede 2:0 a dnes má první zápasový mečbol, navíc v domácím prostředí.

BK Prostějov se však nehodlá jen tak snadno vzdát a plánuje povstání, jež by finálovou válku vrátilo na Hanou. Za tři roky působení v nejvyšší soutěži ČR však Orli na středočeské palubovce ještě nikdy nezvítězili.

Prolomí nepříznivou tradici zrovna v nejdůležitější okamžik?

„Nic není nemožné, ve sportu se musí bojovat až do úplného konce. Vždyť jsme to názorně ukázali v semifinále s Děčínem, kde jsme po ztracení náskoku dvou výher a před rozhodujícím střetnutím venku byli na odpis. A místo vyřazení jsme pak oslavili postup,“ poukázal kapitán prostějovské basketbalové družiny Petr Czudek.

Nymburk je ale o poznání kvalitnější protivník než děčínský výběr. „To rozhodně, tři tituly v řadě za sebou nezískal náhodou. Na druhou stranu ve středečním souboji jsme s mistrem dokázali hrát vyrovnaně a aspoň jedno vítězství ve finále dlužíme našim skvělým fanouškům. Takže se o prodloužení série porveme ze všech sil,“ slíbil Czudek.

Jeho trenér Miroslav Marko bezprostředně po domácí porážce ve druhém vzájemném duelu tak odhodlaně zdaleka nehovořil. „Dařilo se nám plnit stanovenou taktiku, jenže ani to na velice silného soupeře nestačilo. Musíme si zkrátka přiznat, že Nymburk má lepší mančaft a my jej můžeme porazit tak jednou z pěti pokusů, nikoliv v celé sérii,“ říkal Marko jakoby rezignovaně.

S odstupem času však ani on nic předem nevzdával. „Ke třetímu utkání samozřejmě pojedeme s vírou ve vlastní schopnosti i ve výhru. Jen si všichni musí uvědomit, že úřadující šampion je opravdu velmi kvalitní a podlehnout mu ve finále není žádná ostuda. Pokud ale zopakujeme středeční výkon a omezíme počet chyb, můžeme sérii vrátit do Prostějova,“ uvažoval Marko.