Prostějov – Kolín 104:64 (48:33)

Vývoj (po pětiminutovkách): 11:7, 26:11, 36:23, 48:33, 57:40, 74:49, 83:54, 104:64. Rozhodčí: Vrážel, Hartig a Kapaňa. Fauly: 26:21. 5 chyb: 29. Kiršbaum. Diskvalifikující chyba: 37. Šebek. TH: 29/19:24/18. Trojky: 30/13:21/6. Doskoky: 34:29. Diváků: 1300. Body – Prostějov: Bosák 16, Votroubek 15, Bojič, Ames a Pavlík 12, Tomaszek 11, Novák, Dokoupil a Savanovič 8, Kunst 2. Kolín: Harrison 21, Vorlíček 9, Velenský, Kiršbaum a Dostál 7, Martin 5, Šebek 4, Sucharda a Řeřábek 2. Nejlepší hráč: Bosák.

Generálka Orlů na zítřejší duel evropského FIBA Cupu v estonském Tartu se od začátku nesla plně v jejich režii. Koncentrovaní borci BK spustili ofenzivní koncert pěkných kombinací a protože navíc dobře bránili, ovládli úvodní čtvrtinu jednoznačným poměrem 26:11. Ještě v nástupu do druhé části dokázali herní kvalitu udržet (33:16), ale pak přišly první problémy. Po prostřídání základní sestavy šla totiž dolů hlavně kvalita defenzivy a postupně se lepšící hosté v čele s Američanem Harrisonem toho začali využívat (33:21, 41:29). Ne náhodou tak druhá desetiminutovka skončila vyrovnaným skóre 22:22.
Bezprostředně po přestávce Středočeši dokonce snížili na rozdíl deseti bodů (50:40), ovšem tím jejich zápasová pozitiva skončila. Pro domácí byla tahle korekce jasným signálem, že je potřeba znovu zapnout na plno, a podle toho vypadal zbytek střetnutí. Orli šňůrou dvanácti bodů odskočili na 62:40 a přestože se následně s mladíky na palubovce chvíli hledali (68:48), v závěru udeřili ještě razantněji než předtím. Kolektivním výkonem, díky němuž nastřílelo devět hráčů osm a víc bodů (!), lisovali slábnoucího soupeře až ke konečnému debaklu. A spokojení fanoušci mohli aplaudovat nejen kvalitnímu výkonu, ale též dosažení magické stovky v podání talentovaného Dokoupila.

Hlasy po utkání

Miroslav Marko, trenér BK Prostějov: „Ze všeho nejvíc mě potěšilo, že jsme mohli dát větší prostor našim mladším hráčům. Po celou první půli a v nástupu do druhé se Kolín ještě docela držel, ale pak jsme zvýšili agresivitu, zrychlili přechod na útočnou polovinu hřiště a zlepšili ofenzivní kombinace. V tom byl vedle solidní obrany klíč k našemu vysokému vítězství. Jsem rád, že si kluci vzali k srdci naše varování před podceněním soupeře a zápas zvládli celkem v pohodě. Pro nás je to momentálně dost důležité, protože už v pondělí odlétáme do Estonska a vzhledem k nabitému programu v nejbližších dnech i týdnech mohly klíčové opory ušetřit cenné síly.“

Miroslav Sodoma, kouč BC Kolín: „Soupeř nás přehrál hlavně pod košem, kde citelně chyběla zraněná opora Lukáš Krátký. My v prvním poločase bohužel nedali několik střel z otevřených pozic, trefili jen dvě trojky a to je málo, když právě na tomhle máme postavenou hru. Po přestávce to pak díky našemu přiblížení ve skóre dvě minuty vypadalo tak, že bychom mohli průběh utkání slespoň trochu zdramatizovat. Domácí ale následně zvýšili bojovnost i důraz a v závěru nás zcela jednoznačně přehráli. Rozdíl v síle obou mužstev je opravdu velký, aniž bych chtěl podhodnocovat své hráče, a to se nakonec projevilo. Naším cílem v nejvyšší soutěži je především udržení, ale to neznamená, že musíme skončit jedenáctí. Po první čtvrtině jsme drželi devátou pozici a podle mě je reálné se okolo tohoto umístění pohybovat trvale.“

Jakub Mikulec, pivot Orlů: „Dobře jsme plnili trenérovy pokyny a rostoucí skóre pomohlo k tomu, že si dost zahráli všichni členové kolektivu včetně mě. Každá minuta strávená v lize přímo na hřišti mě moc těší stejně jako možnost trénovat v mužském áčku BK s tak kvalitními basketbalisty. Poměřovat se třeba s Bojičem nebo Tomaszekem je sice hodně těžké, na druhou stranu se mi to v budoucnu určitě vrátí. Já na konci tohoto školního roku maturuji, takže se ještě nemůžu soustředit jen na basket. Od příští sezony do toho ale půjdu naplno a uvidíme, jestli a kdy mi dá trenér větší důvěru. Záleží samozřejmě na mě, na mých výkonech. Každopádně se v Prostějově cítím velice dobře, protože tady máme super partu a všichni si navzájem fandíme a podporujeme se.“

Jakub Velenský, rozehrávač Kolína: „My jsme v Mattoni NBL nováčkem a přestože máme poměrně ostřílený tým, je naším jediným cílem záchrana. Na hřiště špičkových celků Nymburka, Nového Jičína a právě i Prostějova jezdíme vyloženě sbírat zkušenosti a jsme rádi, že si vůbec proti tak kvalitním soupeřům můžeme zahrát. Z vysoké porážky si proto moc těžkou hlavu neděláme.“