Nymburk - Prostějov 97:60 (25:18, 52:32, 79:41)

První utkání v Nymburce Hanáci nezvládli. Za svým soupeřem zaostali především v agresivitě i v soustředění a podlehli mu rozdílem třídy.

Každá chybička byla potrestána

„Po těžkém středečním zápasu jsme v pátek nastupovali s tím, že uvidíme, co u nás převáží: zda euforie nebo únava. To první nám bohužel moc dlouho nevydrželo,“ přiznává Petr Czudek.

Kromě skutečně kvalitního soupeře hatily prostějovským basketbalistům naději na lepší výsledek vlastní chyby pramenící z poněkud laxního přístupu k zápasu. Přespříliš lacino ztráceli míč za míčem, což byla voda na nymburský mlýn, který nakonec Hanáky dokonale semlel.

„Na konečný výsledek měla velký vliv nekoncentrovanost našich hráčů,“ hledal důvody tak vysoké porážky trenér Orlů Miroslav Marko.

„Zápas se nám vůbec nepovedl, jen doufám, že příště nebudeme opakovat stejné chyby,“ doplnil.

Nymburk si hraje svoji vlastní ligu

Prostějovská eskadra narazila na velmi zkušeného a odhodlaného soupeře, který si brousí zuby na čtvrtý titul v řadě.

Zatímco Orli v základní části prohráli ze čtyřiačtyřiceti zápasů čtrnáct, pak Nymburk za celou sezónu klopýtl pouze třikrát.

Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že podobně jako basketbalistky Gambrinusu Žabovřesky si energetici hrají svojí vlastní ligu.

„Hráči Nymburka tvoří kompaktní tým, za nímž kromě skvělých výkonů v domácí lize stojí i těžce vybojované zápasy v evropských soutěžích,“ shrnul úroveň horkého kandidáta na titul Marko.

„Celou dobu vycházejí z dokonalé obrany. I když se jim v útoku třeba nedaří, tak pod vlastním košem jsou v každém zápase vynikající,“ oceňuje přednosti soupeře Petr Czudek. Svoji roli sehrávají i výrazné individuality.

„U soupeře vyniká zkušený dirigent Washington, který týmu zajišťuje bleskurychlý přechod z obrany do útoku,“ říká s respektem Marko.

Vrchol kariéry

Pokud to však Orli s mistrovským titulem chtějí myslet vážně, pak musí nad Nymburkem třikrát triumfovat.

„Play off je soutěž sama o sobě a stát se může cokoliv. Záleží jenom na nás jestli tuhle příležitost dokážeme využít,“ přijímá odpovědnost Petr Czudek.
Hráči i trenér si velice dobře uvědomují, že před nimi stojí klíčové zápasy korunující jejich celosezónní snažení.

Finále: dárek fanouškům

„Svůj postup do finále vnímáme jako splátku dluhu u fanoušků, kteří nám celou sezónu drželi palce, povzbuzovali nás a věřili týmu i ve chvílích, kdy nám nebylo zrovna nejlíp,“ popisuje svoje pocity z finálové účasti Petr Czudek.

V každém případě hráči udělali opravdu velký kus práce pro propagaci svého sportu ve městě, neboť zápasy finálové sérié zřejmě navštíví i lidé, kteří na basketbal normálně nechodí. „Ať už věrní nebo novici, všichni jsou zváni. Věřím, že se před nimi předvedeme v plné síle,“ doplňuje Marko.

Historicky první finálová řež na prostějovské palubovce vypukne ve středu 6. června od 18:00. „Pro diváky to bude určitě skvělá show. Pokusíme se udělat vše pro to, aby se domů vraceli s pocitem, že skutečně zažili něco výjimečného,“ slibuje za všechny hráče kapitán Orlů Petr Czudek.