Czudek: Hráli jsme zodpovědně


Bezprostředně po skončení vítězného duelu Prostějovský deník vyzpovídal přímo na hrací ploše kapitána BK Petra Czudka. „Bylo to maximálně vypjaté utkání o všechno. Rozhodovala momentální forma, nasazení a také lepší nervy. My hráli opravdu velmi zodpovědně a nesobecky, perfektně jsme bránili. Přesně takhle to má v play off vypadat a my se za svůj kvalitní výkon dočkali odměny,“ povídal zkušený rozehrávač.

Fakt, že rozhodující mač absolvovali Hanáci na palubovce protivníka, označil za výhodu. „Paradoxně nám hrát venku spíš pomohlo. Nebyli jsme pod takovým tlakem a cítili se psychicky uvolněnější, v mužstvu panovala odhodlaná atmosféra. V tomto směru nás ohromně nakopla podpora věrných fanoušků – těch přímo v hledišti i takových, kteří po zkaženém čtvrtém duelu posílali povzbudivé esemesky. Právě pro tyhle lidi jsme chtěli postup strašně moc vybojovat,“ pokračoval Czudek.
Osobně strávil na hřišti mnohem méně času, než je zvyklý. „Že jsem moc nehrál? To je úplně jedno, důležitost má pouze tým. Lamar Butler si počínal skvěle a trenér neměl důvod ho tolik střídat, já s tím nemám absolutně žádný problém. Naopak si užívám krásné pocity z postupu do finále, kam jsme se konečně po tříletém úsilí s Prostějovem dostali,“ vydechoval dirigent BK, jenž vůbec nedokázal zaměřit myšlenky na finále s Nymburkem. „K tomu vám teď nic neřeknu, je moc brzy. Momentálně si chceme užít tento dílčí úspěch.“

Nečas: Předvedli jsme super výkon

Půl hodiny po závěrečném klaksonu vycházeli prostějovští plejeři z útrob haly k zaparkovanému autobusu – a na této krátké cestě je zajala čtyřicetihlavá skupina šťastných příznivců. Jakmile se nejlepší hráč povedeného zápasu Radek Nečas vymanil z objetí dovádějících fandů, odpovídal na otázky Prostějovského deníku.

„Spadl nám opravdu velký kámen ze srdce. Prožíváme obrovskou radost i úlevu, vypadnout v semifinále při vedení 2:0 v sérii by byla strašná škoda. Naštěstí jsme rozhodující utkání zvládli skvěle a podali naprosto koncentrovaný výkon, jeden z nejdisciplovanějších za celou sezonu,“ hodnotil Nečas.

Osobně se na pátou bitvu těšil dvojnásob vzhledem k hrozbám ze strany děčínských fanoušků. „Strach jsem rozhodně neměl, spíš mě to ještě víc motivovalo. Nakonec ale všechno proběhlo bez větších problémů a korektně, za což jsem rád. Rozhodla naše výtečná obrana, domácí jsme nepustili k jejich hře. Zejména uhlídání Sanderse bylo klíčem k dnešní výhře i k posunu do finále,“ přemítal spolehlivý pivot.
Duely o ligové zlato budou pro Nečase nadmíru pikantní, neboť za Nymburk dlouho hrál a v jeho barvách vybojoval dva mistrovské tituly. „Teď ale válčím za Prostějov a udělám vše pro to, abychom s obhájcem svedli vyrovnané boje. Do finále půjdeme s čistou hlavou bez dosavadního tlaku, což však neznamená, že nechceme uspět. Máme silný mančaft a porveme se o překvapení,“ slíbil svalnatý čahoun.

Marko: Cítím úlevu

Ani v euforických okamžicích po rozhodujícím semifinálovém triumfu nedával kouč Orlů Miroslav Marko příliš najevo emoce. Radost prožíval převážně ve svém nitru a gratulace přijímal s jakoby nepřítomným pohledem.

„Dnes jsme bojovali velice slušně od první do poslední minuty. Naší největší výhodou přitom bylo, že jsme se mohli opřít o tři skvělé pivoty, kteří herně převýšili dva podkošové hráče Děčína. Tady jsem viděl klíčový prvek pátého utkání série,“ říkal Marko na pozápasové tiskové konferenci.

Na rozdíl od zpackaného čtvrtého mače poslal do hry rozehrávače Butlera a ten se mu za důvěru odvděčil výborným výkonem. „Já bych však rád nejvíce vyzdvihl Radka Nečase, který famózně odehrál nejen tenhle souboj, ale celé semifinále a předtím i čtvrtfinále s Pardubicemi. On je naším klíčovým borcem,“ chválil slovenský lodivod BK.

Ještě hlasitěji ocenil perfektní kolektivní práci své družiny. „Kluci zúročili basketbalové kvality a hlavně bohaté zkušenosti, když se dokázali zvednout z hodně těžké situace a zvládnout enormní psychický tlak. Za to patří mužstvu absolutorium,“ zdůraznil Marko.

Před dnešním úvodním finále v Nymburku měly jeho ovečky minimum času na přípravu. „Je to tím nepříjemnější, že kvůli tanečnímu Diskodromu nemůžeme ve čtvrtek trénovat v naší hale. Z toho důvodu se zaměříme pouze na důkladnou regeneraci a taktické věci tak, abychom šli do prvního duelu pokud možno v dobré kondici a maximálně zkoncentrovaní.“