„Důležité je, že jsme skončili vítězně. Sezona to ale byla rozporuplná, protože jsme chtěli do finále, a to se nám nepodařilo. Jsme však rádi za třetí místo," oddechl si po  střetnutí prostějovský kapitán Radek Nečas.

Samotný vstup do zápasu byl spíše prostějovským snem. Hanáci zásluhou skvělého Slezáka a Mrviše vedli nad Opavou 21:0. Slezané čekali na svůj první koš neuvěřitelných sedm minut bez deseti sekund. Prostějov nakonec zvítězil 27:7.

„Nebyla to moje zásluha. Celý tým makal opravdu skvěle, a proto se nám vstup do utkání povedl," řekl skromně po duelu nejlepší hráč zápasu Pavel Slezák.

„Něco podobného jsem zažil v Českém poháru, a to ještě jako hráč a zrovna Prostějova. Tenkrát nám tak naložil Nymburk," zavzpomínal opavský lodivod Petr Czudek.

I ve druhé čtvrtině dali Slezané pouhých sedm bodů a zápas začal být pomalu rozhodnutý. Slezák dál bodově kraloval a blýskl se také sváteční střelec Radek Nečas, který si dovolil i několik parádiček. Včetně koše střeleného přes hlavu.

„Celé to prostě vyplynulo ze hry, neplánoval jsem něco takového," usmíval se spokojený kapitán bronzových basketbalistů.

Po změně stran se chtěla Opava vrátit zpět do hry, ale nepodařilo se jí to. Nečas, Švrdlík, Mrviš a Slezák navázali na první půlku a Slezanům brali veškerou sílu do zápasu. Jen Slezák s Mrvišem dali do dvacáté sedmé minuty víc košů než celé opavské družstvo. Vedení 66:37. Předem určilo bronzového medailistu.

„Měl jsem o přestávce strach, že na nás Opava vletí, ale naštěstí se to nestalo," dodal Pavel Slezák.

Závěr zápasu už byl spíše 
v duchu domácích oslav. Ke střelcům se připojili také Peterka a Tomanec. Na rozehrávce pak vládli Marko 
s Kouřilem. Právě druhý jmenovaný dal také poslední koš Orlů v této sezoně a upravil na konečných 89:60. To už však domácí fanoušci křičeli „Mistři Moravy". Opavavští fandové se nenechali zaskočit 
a i přes prohru děkovali svému týmu pokřikem „Mistři Slezska."

close Orli proti Opavě - prostějovská radost ze zisku bronzu zoom_in

Prostějovská radost ze zisku bronzu. Foto: DENÍK/Lukáš Horák

„Já jsem dal vlastně poslední koš. To jsem si ani neuvědomil, ale je to super, ukončit takto sezonu," smál se mladý prostějovský rozehrávač Kouřil.

Basketbaloví Orli tak po dlouhé době ukončili sezonu výhrou. „Teď už jsme spokojení a máme poprvé medaili po vítězství. Sezona byla úspěšná a vyhráli jsme i pohár," připomněl hanácký pivot Kamil Švrdlík.

Naopak velmi zklamaný byl opavský kouč Petr Czudek: „Těžko se mi to hodnotí. Rozhodlo prvních pět minut, kdy jsme byli svázání. Nebyli jsme schopni dát koš. Nic nefungovalo. Soupeř byl lepší. Na palubovce byl prakticky jen jeden tým. My jsme neměli nikoho, kdo by nám vrátil naději. Naše poločasová validita byla mínus pět, což je rarita. Přesto jsme si říkali, že ještě půjdeme. To už však byla jen slova."

„Zápas rozhodl nás skvělý začátek. Byli jsme pozorní, důslední a agresivní. Dostat za poločas jen čtrnáct bodů, je něco fantastického. Potom už nešlo neudržet koncentraci. Jsem rád, že jsme to zvládli. Všechno se sešlo," usmíval se spokojený trenér Prostějova Zbyněk Choleva.

Prostějov – Opava 89:60 (27:7, 43:14, 66:37)

Nejvíce bodů: Slezák 19, Švrdlík 13, Mrviš 12, Nečas 11, Peterka 10 – Klečka 13, Kvapil 10, Cvek a Šiřina po 9. Fauly: 18:25. Trestné hody: 27/19 – 12/7. Trojky: 10:5. Doskoky: 46:25. Konečný stav série: 2:1.