Nymburk měl přitom pomalý rozjezd a po pěti minutách prohrával o sedm bodů.

Zásluhu na tom měl především hostující Jamar Smith, který se v úvodu blýskl dvěma trojkami. Do konce první čtvrtiny přidal ještě dva koše a náskok Prostějova narostl dokonce na jedenáct bodů.

„Velmi dobře jsme začali, ale škoda, že nám to nevydrželo déle. Ve druhé čtvrtině už jsme se propadali, ale pořád jsme hráli s velkou odvahou a líp jsme stříleli," citoval prostějovského trenéra Zbyňka Cholevu oficiální web Mattoni NBL.

Nymburk totiž zabral a začal ztrátu dohánět, což se mu povedlo ještě do poločasu. Třetí čtvrtinu navíc začal šňůrou 14:0, čímž v podstatě rozhodl o své výhře. Prostějov to rozhodilo a manko, které narostlo až na 19 bodů, už jen snížil na konečný devítibodový rozdíl.

„Po přestávce už to na sebe vzala domácí základní osa a trestala naše ztráty a špatný doskok. Z volných pozic a protiútoků se soupeř dostal na koně a do většího rozdílu. My jsme se ještě dál snažili a bojovali, ale pak už jsme řešili i dilema, jestli šetřit síly na pondělní druhý zápas," pokračoval Choleva.

Nymburk šel za vítězstvím kolektivním výkonem, když hned sedm hráčů zaznamenalo alespoň osm bodů. Nejlepším střelcem týmu byl se 13 body Američan Chester Simmons.

O dva body více dal jeho krajan v dresu Prostějova Yemi Gadri-Nicholson. Smith po představení v první čtvrtině zcela vypadl z rytmu a zápas zakončil na poločasových dvanácti bodech, což Choleva také označil za jednu z příčin porážky.

„Těžko už jsme pak hledali volné pozice pro střelbu. Ale i bez rozehrávačů budeme bojovat i v druhém utkání," narazil na zranění Mateje Venty, kterého ze hry vyřadilo zranění ramene. Prostějov se tak musel obejít bez klasického rozehrávače.

Na straně Nymburku zase nenastoupil americký playmaker Eugene Lawrence, který do týmu českých šampionů přišel právě z Hané.

ČEZ BASKETBALL NYMBURK – BK PROSTĚJOV 75:66

Čtvrtiny: 16:25, 27:16, 23:11, 9:14. Rozhodčí: Dolinek, Lukeš, Hošek. Trestné hody: 20/8 – 23/13. Střelba 2b.: 53/29 – 52/19. Střelba 3b.: 20/3 – 24/5. Doskoky: 39 – 45. Fauly: 21 – 23. Stav série: 1:0.

Nymburk: Simmons 13, Benda 12, Pumprla 10, Abrams, Křemen, Nečas a Wilson 8, Lenzly 6, Sokolovský 2, Kříž. Trenér: Ronen Ginzburg.

Prostějov: Nicholson 15, Smith 12, Pandula 10, Bratčenkov 9, Peterson 8, Slezák 7, Švrdlík a Bohačík po 2, Pelikán 1. Trenér: Zbyněk Choleva