„Jsme rádi za vítězství a srovnání série na 1:1. Nenechali jsme se zmlátit tak jako v Děčíně. Řekl bych, že dnes jsme hráli basket víc než oni," pochvaloval si domácí trenér Zbyněk Choleva.

O poznání zklamanější byl lodivod Děčína Pavel Budínský: „Pro nás je výsledek krutý, kdo by byl býval řekl po první čtvrtině, kterou jsme vyhráli o dva body, že dostaneme takovou lekci. Rozhodla větší agresivita na obou polovinách hřiště, lepší exekuce, lepší produktivita, lepší čtení hry soupeře."

Ponížení Budínského celku navíc sledovalo osmnáct set diváků, kteří vytvořili neuvěřitelnou atmosféru. Jasná výhra Prostějova se však nerodila hladce. Vstup do zápasu měli Cholevovi svěřenci výborný, vedli 8:2, a to hlavně zásluhou Romana Marka. Válečníci se však brzy vzchopili a navázali na svůj pondělní výkon. Rychle smazali své manko a dokonce se dostali do vedení. První desetiminutovku nakonec vyhráli o dva body.

Druhá čtvrtina však patřila Pavlu Slezákovi a Janu Tomancovi. Opory Hanáků se rozehrály a ze hřiště Válečníky úplně vymazaly. Než se Děčín rozkoukal, tak prohrával o jedenáct bodů. Do šatny tak odcházel Budínského výběr očividně šokovaný.

„Rozhodla druhá čtvrtina, kdy jsme si vytvořili náskok, a rozehrál se Honza Tomanec. Jejich obrana se pak musela více otevřít a my jsme měli volné střely nebo nájezdy do koše." popisoval trenér Choleva.

„K okamžiku, kdy se pod námi v druhé čtvrtině začala podlamovat půda, tak jsme chtěli ještě zabojovat v poločase druhém, ale soupeř držel otěže pevně v rukou," posteskl si Budínský.

Tedy i po změně stran kralovali nad palubovkou domácí Orli. V hostujícím týmu se dařilo jen Houškovi a Landovi, což bylo proti výborně hrajícím Hanákům žalostně málo. Na hřišti pak přímo zazářil Pavel Slezák, který si celkově připsal pětadvacet bodů, a stal se tak po právu nejlepším hráčem zápasu.

Závěrečná část už byla především ve znamení prostějovských trojek. Postupně se z dálky trefili Mrviš, Peterka, Slezák i Švrdlík. Kouč Budínský už rezignoval na výhru a pustil na hřiště i obvykle méně vytížené hráče. To už Děčín ale prohrával o třicet bodů. Tvrdý debakl tak znamená srovnání semifinálové série na 1:1.

„Dařilo se nám z venku, dařilo se nám z pod koše a dobrou obranou jsme je nutili k chybám, což byl základ toho úspěchu. Nevýhodou je, že nám stále chybí Dylan Talley. Dobrou práci jsme odvedli také na doskoku a měli jsme i o pět ztrát méně. Jsem rád za ten výkon, myslím, že tento basket se fanouškům musel líbit a že nás znovu přijdou podpořit ve čtvrtek. Tímto jim děkuji za skvělou kulisu, kterou nám připravili," poděkoval trenér Choleva vyprodané hale.

„Vzhledem k pondělnímu utkání pak už dohrávali zápas různí hráči na obou stranách. Byli jsme sterilní v útoku a soupeř byl velmi sebevědomý. Dnes periferní hráči nebyli v pohodě. Do dalšího utkání se musíme poučit a být jinak mentálně připravení," řekl po debaklu Pavel Budínský.

Pokračování bitvy o finále bude už v pondělí v 18:00 hod, kdy se Prostějov podruhé vydá na horkou děčínskou půdu. Doma se Orli objeví už ve čtvrtek, kdy ve 20 hodin znovu vyzvou Válečníky.

Prostějov – Děčín 87:54 (16:18, 38:27, 63:40)

Nejvíce bodů: Slezák 25, Tomanec 14, Marko 13, Švrdlík 11 – J. Houška a Landa po 11, Jelínek 9. Fauly: 20:25. Trestné hody: 19/12 – 17/10. Trojky: 9:6. Doskoky: 41:26. Diváků: 1800. Stav série: 1:1.