Vstup do zápasu se lépe povedl hostům, kteří se dostali do několikabodového vedení. To jim vydrželo pět a půl minuty, Orli pak přebrali otěže zápasu do vlastních rukou.

Hosté ze Svitav se přes obranu Orlů po většinu zápasu těžko prosazovali a za poločas nastřádali pouhých 23 bodů. Domácí byli po dvaceti minutách na 37, což také nebylo žádné ohromující číslo.

Trenér domácích Peter Bálint dal v zápase příležitost kompletně celé lavičce. Hráči, kteří nenastoupili v základní šestici dohromady nastříleli 50 bodů. Svitavští hráči z lavičky jen 18.

„Do rotace jsme dostali všechny hráče, což je velice dobře i z důvodu blížícího se pohárového utkání. I mladí ukázali, že jsou konkurenceschopní a mohou hrát,“ prohlásil po utkání prostějovský kouč Bálint.

Ve druhém poločase byl vidět mezi celky z opačných pólů tabulek ještě daleko větší rozdíl. Svitavy se v prvních pěti minutách ani jednou netrefily a skóre rázem narostlo na 54:23.

„První poločas nebyl úplně stoprocentní. Až ve druhém poločase jsme začali trochu hrát,“ konstatoval kouč Orlů.

„Začátek druhého poločasu se ani nedá okomentovat,“ krčil naopak rameny kouč Svitav Jindřich Svojanovský, který byl spokojen hlavně s první dvacetiminutovkou.

Domácí předváděli krásné kombinace, ale ne vždy končili košem. Rozhodě úsměvnou akcí byl únik Lawrence s Bohačíkem na nestřežený svitavský koš. Američan, který získal na polovině hřiště míč, ještě nahrál svému českému spoluhráči a ten zcela neatakovaný míč do obroučky nedopravil.

To ale na průběh zápasu mělo pramalý vliv. Svitavy se totiž střelecky chytily až v poslední pětiminutovce, ve které zaznamenaly 14 bodů.

Z 24 trojkových pokusů trefil nováček české basketbalové ligy, který právě na trojky rád sází, jen pětkrát a tak se nebylo čemu divit, že zápas skončil výhrou 85:53 pro Prostějov.

Orli si zápas velmi užívali, což bylo patrné z jejich herního projevu.

„Bylo dobře, že si to užívali a že je utkání bavilo. Proto to taky hrají. Právě z tohoto pohledu jsou tyto zápasy skutečně dobré a jsem rád za vítězství,“ prohlásil prostějovský trenér Peter Bálint, který dodal, že soupeř z konce tabulky Mattoni NBL hrál hodně tvrdě a především v prvním poločase se důrazně bil o vítězství.

Ve třetí čtvrtině ale Svitavy odpadly.

„Kalkulovali jsme s tím, že Prostějov, který má náročný pohárový program, bude chtít šetřit síly do důležitého úterního utkání. V prvním poločase se nám celkem dařilo, i když jsme měli zase hluché místo,“ hodnotil svitavský trenér.

„Soupeři gratuluji k vítězství. Myslím, že to pro nás bylo dost poučné utkání před důležitým zápasem, který máme doma za týden s USK,“ dodal Svojanovský, který rovněž popřál Prostějovu hodně štěstí do pohárového zápasu s Bonnem.

Ten čeká Orly již v úterý od 18 hodin a může rozhodnout o jejich postupu ze základní skupiny EuroChallenge Cupu.

BK Prostějov – Basketbal QANTO Svitavy 85:53 (16:10, 37:23, 64:33, 85:53)

Body: Nicholson 16, Tóth 11, Marek 11, Šležas 8, Landry 8, Hyzy 6, Dokoupil 6, Veikalas 5, Prášil 5, Krakovič 4, Lawrence 3, Bohačík 2 – Teplý 16, Horák 14, Špaček 6, Kramný 4, Šindelár 4, Fröhde 3, Macela 2, Lepold 2, Sedlák 1, Egwuatu 1.

T. H.: 19/23 – 16/24. Střelba 2 b.: 31/66 – 16/64. Trojky: 4/18 – 5/24. Doskoky: 44:41. Fauly: 20:23. Rozhodčí: Paulík, Matějek, Nejezchleb. Čtvrtiny: 16:10, 21:13, 27:10, 21:20. Diváků: 500. Hráč zápasu: David Marek (Prostějov).

Miroslav Mazal