V nejvyšší české soutěži ale v praxi na palubovkách jednoznačně slabé týmy nevystupují a potvrdilo se to i v průběhu středečního podvečera v Prostějově.

Stačí, když se favoritovi v duelu delší dobu nedaří, a nečekané překvapení pak bývá na spadnutí.

V průběhu prvních tří čtvrtin bylo vše na váze s jazýčky převážně u sebe, definitivně rozhodli prostějovští Orli o svém vítězství až v poslední části hry, a bylo nakonec čtrnáctibodové.

Je skutečností, že v domácím kolektivu chyběli Ondřej Kohout a Pavel Slezák pro potíže s nártem, respektive s chodidlem.

Brzy po zahájení hry se vydařily svitavským Turům tři tříbodové trefy a dostali se do vedení, které je značně povzbudilo.

Po první čtvrtině byl stav utkání sice už nerozhodný, ale v následujícím průběhu střetnutí se hrálo dlouho vyrovnaně, i když domácí Orli se dostali také už do výraznějšího vedení.

V polovině zápasu ale vedli o bod Svitavští a po třetí čtvrtině stejně tak. Když potom trefil Orel Marko za tři body na 56:54 a Pandula předvedl úspěšný obranný doskok a po sólové akci zavěsil trojkou na 61:56, začalo se Orlům blýskat na lepší časy.

Marko přidal trojkou na desetibodové vedení 66:56 a hostům nepomohla ani Macelova tříbodová trefa.

Nečas hned oplatil stejným úspěchem na 71:61 
a utkání skončilo, když Nečas využil obou svých trestných hodů a vzápětí ještě uzavřel skóre duelu na 77:63 po trháku a sólové akci Marko. Svitavští dohrávali bez vyfaulovaného Jelínka.

„Začali jsme dobře, ale následně jsme často ztráceli v poli míče a tak dobrý soupeř, jakým jsou Prostějovští, toho dovedl využívat, trestal a pak si už situaci uměl pohlídat," řekl na tiskové konferenci po utkání trenér svitavských Turů Lubomír Růžička.

„Myslím ale," řekl ještě oprávněně, „že jsme zanechali v Prostějově dobrý dojem, nebylo to jednostranné."

„Do začátku závěrečné čtvrtiny jsme se hodně báli," přiznával domácí trenér Zbyněk Choleva.

„Často jsme zpod košů nezavěšovali a z větších vzdáleností jsme také nebyli moc úspěšní. Hosté se nebáli a koš trefovali. Když jsme se ale mohli v závěrečné čtvrtině cítit už lépe, spadla z nás deka a dojeli jsme přece jen k poměrně jasnému vítězství."

Nyní pojedou Orli k dalším dvěma zápasům na půdu soupeřů, do Brna a Ústí nad Labem.

ORLI PROSTĚJOV – TUŘI SVITAVY 77:63 (17:17, 34:35, 53:54)

Nejlepší střelci: Pandula 22, Nečas 12, Marko 11 – Sedlák 17, Jelínek 15, Macela 14. Rozhodčí: Matějek, Kurz a Komprs. Fauly: 15 – 19. Trestné hody: 11/12 – 6/11. Trojky: 8/21 – 9/26. Diváků: 400.

VLASTIMIL KADLEC