Domácí Orli začali aktivně. Po trojkách Landryho a Šležase se ujali desetibodového vedení 15:5. Pod oběma koši navíc výborně doskakoval Zagorac a pro ostravský celek byl velký problém se přes prostějovskou obranu prosadit. „Do utkání jsme vstoupili dobře, jako do všech zápasů, které jsme s Ostravou hráli,“ poznamenal trenér Orlů Peter Bálint.

Hostující kouč Zdeněk Hummel si ale vzal time out a jeho celek začal následně náskok Orlů stahovat. Když navíc prostějovský tým přidal pár zbytečných chyb, dotáhla se Nová huť po úspěšné trojce Stuchlého na tříbodovou ztrátu.

Ještě do konce prvního hracího období ale Orli zabrali a vypracovali si svůj desetibodový náskok zpět.

Nástup do druhé čtvrtiny vyšel lépe ostravské Nové huti, která po koších Stehlíka a Stuchlého snížila, za domácí ale začal další body připisovat s velikou chutí hrající Hyzy. Obávaný kanonýr hostů Trybanski se poprvé se trefil sice až v 16. minutě, zařídil ale další ostravské snížení skóre.

Ještě do poločasu ale přidal trojku domácí Šležas, který byl spolu s Landrym nejlepším prostějovským střelcem první půle. Orli o přestávce vedli 45:36 a měli nakročeno vítězství.

O vítězi utkání rozhodla třetí čtvrtina, ve které prostějovští Orli zasypali Ostravu úspěšnými trojkami. V této disciplíně tradičně vynikal Veikalas, který v utkání zaznamenal čtyři úspěšné střely z perimetru ze sedmi pokusů.

Ve třetí čtvrtině se Prostějov propracoval až k devatenáctibodovému náskoku. Za hosty kontroval jejich nejlepší střelec Mason, který v utkání zaznamenal 19 bodů, ale bylo to málo. Trybanski s Palyzou, který naposledy v Prostějově nastřílel 29 bodů, zůstali za očekáváním a když navíc Ostravští ve třetí části hry nebránili podle představ trenéra, bylo o vítězství domácího celku rozhodnuto. „Obrana byla špatná. Nechali jsme volné střelce a dostali jsme dvanáct trojek. Náskok domácího týmu tak rychle naskakoval,“ konstatoval ostravský trenér Hummel.

Poslední čtvrtina již zvýšení prostějovského náskoku nepřinesla. Kromě Bohačíka se ale trefili všichni členové Orlí letky a trenér Bálint tak mohl být spokojen. Jeho tým podruhé v sezoně porazil ostravskou Novou huť. „Oproti předchozím zápasům s Ostravu jsme naše tempo a nasazení vydrželi od začátku do konce a soupeře jsme nepustili do hry. Z dobrého pohybu míče vyplynulo hodně volných střel, které jsme dokázali proměňovat,“ těšilo Bálinta po vítězství jeho celku 97:83.

„Naše obrana byla oproti domácímu zápasu o mnoho horší. Prostějov nás v domácím prostředí ztrestal za každou chybu a vyhrál zaslouženě,“ hodnotil Hummel. „Snad soupeři v domácí odvetě střihneme porážku,“ dodal s úsměvem na závěr trenér, který musel překousnout dvě porážky od Prostějova v rozmezí jednoho týdne.

Domácího trenéra Bálinta těšil především dobrý výkon Davida Marka a Radoslawa Hyzyho. „David zahrál to, co zahrát měl a co od něj očekávám. Možná jsem ho měl nechat hrát až do konce zápasu a nestřádat ho za Gina Lawrence, který už byl na konci nekoncentrovaný. Radek Hyzy zase přijal svoji roli v týmu a akceptoval, že bude hrát dvacet minut on a dvacet minut Zagorac. Dneska Radek na hřišti odevzdal stoprocentní výkon a je to jenom dobře,“ chválil prostějovský kouč dva hráče, kteří běžně nepatří k lídrům týmu Orlů.

Prostějovský program je dál hodně nabitý. Orli v neděli letí pod Kavkaz do Krasnodaru, kde se v přímém souboji o postup do čtvrtfinále poháru EuroChallenge utkají s místí Lokomotivou Kubaň.

BK Prostějov – NH Ostrava 97:83 (26:15, 45:36, 74:57)

Body: Veikalas 16, Landry 15, Šležas 13, Hyzy 12, Zagorac 11, Nicholson a Dokoupil po 8, Prášil 5, Marek 4, Lawrence 3, Tóth 2 – Mason 19, Spagrud a Stuchlý po 13, Palyza 12, Trybanski 11, Stehlík 9, Gniadek 4, Palát 2.

T. H. 13/20 – 18/22, střelba 2 b.: 36/68 – 30/58, trojky: 13/20 – 5/19, doskoky: 31:32, fauly: 25:21, ztráty: 15:20, čtvrtiny: 26:15, 19:21, 29:21, 23:26.

Hráč zápasu: Benas Veikalas (Prostějov).