Tento zápas zároveň otevře další ročník Českého poháru, který se letos poprvé koná v novém osmičleném formátu a pod názvem Tipsport Cup Final 8 českého poháru mužů.

Do bojů o pohárovou trofej postoupilo šest nejlepších ligových týmů, držitel divoké karty Plzeň a vítěz kvalifikačních bojů Ústí nad Labem.

Jednotlivá družstva byla rozdělena do dvou výkonnostních košů a nalosována do dvou skupin v Klatovech a Strakonicích, kde odehrají nejprve první den čtvrtfinále, druhý den vítězové semifinále a v sobotu v Klatovech zápas o 3. místo a samozřejmě i finále.

„Chceme se o pohár porvat,“ říká před odjezdem do Klatov trenér BK Prostějov Peter Bálint.

„V každém utkání máme vždy jeden cíl – zvítězit. V poháru to samozřejmě nebude jednoduché, protože v případě postupu do semifinále nás zřejmě bude čekat Nymburk, který teď hraje ve velké formě,“ připomíná prostějovský kouč nešťastný los, proti kterému dokonce jeho klub protestoval.

Cesta k Poháru: porazit Nymburk

První čtyři celky Mattoni NBL měly být totiž nasazené a pokud by platil tento model, čekal by na Prostějov v semifinále nejspíš Děčín.

„Nic s tím neuděláme. V případě, že bychom postupili do finále, stejně bychom se Nymburku nejspíš nevyhnuli,“ neláme si s tím hlavu Bálint.

Nymburk v semifinále by tak teoreticky mohl být i výhodou. Zejména kvůli tomu, že nyní dohrává odložená utkání kvůli účasti v pohárech a má extrémně nabitý program.

„Nemyslím si, že by to mělo mít nějaký zásadní vliv. Oni mají dostatečně široké a zkušené mužstvo,“ přemítá Bálint. Přesto poslední výsledek Nymburku z Děčina, kde musel o hubenou výhru 72:66 bojovat až do posledních vteřin napovídá, že by na svěřence Muliho Katzurina skutečně mohla padnout únava.

To ale vyvrací osmadvacetiletý křídelník nymburského týmu Michal Křemen.

„Pokud to bude možné a trenér rozdělí minuty na více hráčů, aby opory nebyly tak unavené, měli bychom to zvládnout s přehledem. Na poháru se nemůžeme šetřit, tady se musí hrát do mrtva,“ uvedl pro klubový web.

Plzeň? To je Ostrava bez cizinců

Nymburk vyhrál český pohár pětkrát za posledních šest let, naopak Prostějov, ačkoli se do finále probojoval čtyřikrát v poslední pětiletce, neslavil ještě ani jednou.

„Chceme to vyhrát každý rok, nejinak tomu bude i letos. Pokud se to nepovede, tak se o to pokusíme další rok,“ odpovídá s úsměvem Bálint.

„To nalosování sice není optimální, ale před třemi roky jsme Nymburk také dokázali v semifinále porazit a potom jsme nestačili na Nový Jičín,“ připomíná kouč.

Aby na zisk poháru mohli letos prostějovští Orli vůbec pomýšlet, musí nejdřív splnit první, do velké míry povinný krok – porazit Plzeň.

„Je to tým, který vyhrál základní část 1. ligy, nehrají špatně, ale síla by měla být na naši straně. Určitě jsou lepší než Vyšehrad, kdybych je měl k někomu přirovnat, tak asi k Ostravě, když hrála ještě bez cizinců,“ snaží se Bálint přiblížit nejbližšího soupeře.

PROGRAM

ČTVRTFINÁLE

Čtvrtek 18.3., Klatovy

16:00 BK Prostějov – Lokomotiva Plzeň (živě ČT 4)

18:30 BK B & W Opava – ČEZ Basketball Nymburk

Strakonice

17:00 Mlékárna Miltra Nový Jičín – BK Ústí nad Labem

19:30 BK Pardubice – BK Děčín

SEMIFINÁLE

Pátek 19.3., Klatovy

18:00 vítězové čtvrtfinálových duelů

Strakonice

18:00 vítězové čtvrtfinálových duelů

(jeden ze zápasů bude vysílat ze záznamu ČT4 v 22.00)

ZÁPASY O UMÍSTĚNÍ

Klatovy

18:30 o 3. místo (poražení ze semifinálových duelů)

21:00 finále (vítězové semifinálových duelů, živě ČT4)

Dosavadní vítězové Českého poháru

1993/94 BHC SKP Pardubice

1994/95 BC Tonak Nový Jičín

1995/96 BC Tonak Nový Jičín

1996/97 ICEC Opava Basket

1997/98 ICEC Opava

1998/99 BK Slovnaft Opava

1999/00 Mlékárna Kunín

2000/01 BK Opava

2001/02 Mlékárna Kunín

2002/03 BK Opava

2003/04 BK ECM Nymburk

2004/05 ČEZ Basketball Nymburk

2005/06 Mlékárna Kunín

2006/07 ČEZ Basketball Nymburk

2007/08 ČEZ Basketball Nymburk

2008/09 ČEZ Basketball Nymburk

Program a statistiky převzaty z www.nbl.cz