První body zaznamenali Orli díky úspěšné střele Michala Norwy. Po několika nepřesnostech na obou stranách se prosadil z tresného hodu Roseboro a Prostějov vedl 3:0. To bylo však na dlouhou dobu pro Prostějovany vše.

Děčín se šňůrou devíti bodů v řadě dostal do šestibodového vedení, které na chvíli korigoval úspěšnou tříbodovou střelou Slezák, ale rozjetý Děčín tím nezastavil.

Orly v první čtvrtině srážela zejména neúspěšná střelba. Děčínský Vyoral navíc zaznamenal za zvuku sirény úspěšnou trojku a první čtvrtinu tedy vyhráli domácí poměrem 28:20.

Na začátku druhé čtvrtiny byli jako první úspěšnější hosté z Prostějova, navíc měli šanci ještě více korigovat výsledek po technickém faulu domácích, čehož však nevyužili. Děčín využíval velkého množství ztracených míčů Prostějova a díky rychlým protiútokům rychle rostl jeho náskok. Za druhou čtvrtinu zaznamenali Orli jen třináct bodů a do kabin šli za velice nepříznivého skóre 51:33.

„Nehráli jsme dostatečně dobře v obraně, navíc jsme naší ukvapenou hrou přidávali tomu, že byl Děčín ještě více v pohodě. První polovina zápasu byla určitě nevydařená," hodnotil prostějovský trenér Zbyněk Choleva nedobrý vstup do utkání.

Do třetí čtvrtiny však naskočil úplně jiný tým. Tomancových 6 bodů v krátkém časovém sledu dokázali ještě domácí korigovat dvěma trojkami, ale Roman Marko poté začal prostějovskou smršť, na jejímž konci stáhli Prostějované děčínský náskok na pouhé čtyři body.

„Jsem rád, že jsme se po přestávce vrátili do zápasu a stáhli jsme náskok. Hráli jsme už dobře v obraně a myslím si, že jsme Děčín trochu zaskočili," řekl Zbyněk Choleva.

Čtvrtá čtvrtina opět začala lépe pro Prostějov, který se díky Štefflově proměněném trestném hodu dostal Děčínu na dostřel. Bohužel pro Ariette se ale střelecky probudili domácí. Nejprve zaznamenal úspěšnou trojku Carter, poté Jelínek. Orli se snažili náskok stáhnout, ale děčínskému Vyoralovi se povedlo proměnit dvě tříbodové střely v řadě a vypracovat tím důležitý patnáctibodový náskok pro domácí. Děčín nakonec zdolal Prostějov poměrem 83:73.

„Díky těmto trojkám bylo pak už bohužel po zápase," dodal prostějovský lodivod.

O reparát se mohou Orli pokusit na domácí palubovce v pondělí, ale nebude je opět čekat nic lehkého. „Musíme se vyrovnat s jejich tvrdostí a rychlostí. Samozřejmě doufám, že doma zlepšíme střelbu, protože v té jsme zaostávali," odhaluje recept k úspěchu trenér Prostějova.

BK ARMEX Děčín – Ariette Prostějov 83:73 (28:20, 51:33, 61:57)

Nejlepší střelci: Jelínek 22, Bažant a Stria 14, Carter 13, Vyoral 12 – Palyza a Tomanec 16, Dokoupil 9. Rozhodčí: Hruša, Kučera, Vondráček. Fauly: 25:20. Trestné hody: 16/19 – 18/23. Trojky: 13:9.

Autor: DOMINIK VORÁČ