Basketbalisté BK Prostějov sice nakonec udolali BC Kolín 92:88, ale spokojenost navzdory porážce vládla v hostujícím táboře.

„Prostějov byl velkým favoritem, my mohli jenom překvapit. To se nám skoro povedlo a nakonec i těsná výhra domácích určitým překvapením stále je. Po hrůzostrašném debaklu v Nymburce jsme s dalším kandidátem ligového finále odehráli naprosto vyrovnaný zápas a s tím můžeme být určitě spokojeni,“ potvrdil trenér Středočechů Miroslav Sodoma.

Radost mu dělala především jedna věc. „Dokázali jsme, že i s nejlepšími týmy Mattoni NBL můžeme za určité konstelace svést rovnocenný boj. Jen škoda, že když už střetnutí rozehrajeme tak výborným způsobem, tak se v podstatě sami připravíme o vítězství. Tentokrát šlo o pasáž s obranným presinkem domácích, kdy jsme Prostějovu doslova darovali minimálně čtyři míče a to vedlo k obratu ve skóre. Tohle se prostě nesmí stávat – ani nám,“ zmínil Sodoma.

Coby kouč nováčka elitní soutěže ČR bere aktuální jedenácté místo v tabulce jako úspěch. „Za dané situace bychom již určitě neměli sestoupit, což byl náš jediný cíl. Na druhou stranu ve zbytku sezony hrajeme s většinou soupeřů, kteří jsou v pořadí těsně nad námi, v domácím prostředí, čehož bychom rádi využili k poskočení alespoň o jeden stupínek výše,“ plánoval kolínský lodivod.

Marko: Ruším středeční volno

Rozezlení po úterním duelu naopak neskrýval kormidelník Orlů Miroslav Marko. „Byl to velice špatný zápas, hlavně co se týče naší obranné činnosti. Ta byla mizerná, takhle naštvaný jako dnes jsem už dlouho nebyl. Hráči špatně řešili doslova všechny herní situace a dovolili Kolínu hrát přesně to, co chtěl. Celkově byl náš projev naprosto vlažný bez potřebného zaujetí. Kluci si nejspíš mysleli, že se hosté porazí sami, a málem na to doplatili. Vytrápili se až do samotného konce, naštěstí vítězného. Ale nezvládat podobným způsobem utkání s papírově slabšími celky je trestuhodné, do takových zápasů musíme dávat srdce. Což se dnes nestalo,“ láteřil Marko.

V kolektivních sportech herní či výsledkové propadáky někdy následují finanční sankce. „Pokuty? Po dnešku bychom si je zasloužili všichni, tedy hráči i my z realizačního týmu. V Prostějově však není zvykem rozdávat pokuty, takže nic takového. Trestu ale kluci neujdou. Na středu měli slíbené volno, které tímto ruším. Bude se tvrdě trénovat,“ řekl Marko v úterním večeru.

Jeho svěřenci tímto způsobem pykali za neschopnost adekvátně se nachystat na soutěžní duel. „Hodinu strávíme taktickou přípravou u videa a oni si pak na hřišti počínají, jako bychom místo toho pili pivo a mastili karty. Tenhle lehkovážný přístup s absencí základního umění sportovce vnitřně se připravit na zápas mě štve ze všeho nejvíc, protože se v našem případě pravidelně opakuje. Což je mi líto také kvůli fanouškům, jež logicky museli být po Kolínu tak rozčarovaní jako já,“ rozčílil se slovenský trenér Orlů.

Čerstvou posilu na post číslo jedna Badera však kritizovat nechtěl. „Z jeho výkonu rozhodně žádné závěry nevyvozuji. On má něco do sebe, ale musí se adaptovat na zdejší prostředí a celou českou ligu, což chce čas. Na druhou stranu však musí počítat s tím, že mu tady nedá nikdo nic zadarmo, i když působil v Eurolize. Už proti Kolínu se přesvědčil o tom, že basket se hraje nejen nahoře, ale i dole,“ přemítal Marko výmluvně.

Bader: Byl jsem špatný stejně jako obrana

Sám maďarský reprezentant hodnotil své první vystoupení v prostějovském dresu dost kriticky. „Se svým výkonem nejsem vůbec spokojený, totéž platí o hře celého mužstva. Hlavně naše obrana byla velice špatná. Pro mě osobně to bylo těžké, protože zatím nemám zažité herní kombinace a na spolupráci s novými spoluhráči si teprve zvykám. Navíc Kolínu se dařilo, hrál naprosto uvolněně s vědomím, že nemá co ztratit,“ rozebral Marton Bader nevydařené střetnutí.

Urostlý pivot následně popsal pozadí svého příchodu na Hanou. „Během svého angažmá v Panelliniosu Atény jsem se zranil a následně se dal po zdravotní stránce do pořádku až v lednu. Čekal jsem právě na to, až budu stoprocentně fit, a teprve potom začal jednat o svém dalším působišti. Možnosti už ale v té době byly s ohledem na uzavřenější hráčský trh omezené a já se nakonec dohodl s Prostějovem,“ vyložil Bader.

Proč si vybral BK? „Chci se zdejším týmem postoupit do finále Mattoni NBL. Dle mého názoru se český basket rok od roku zlepšuje a já bych v této rostoucí kvalitě rád Orlům pomohl co nejvýš,“ doplnil podkošový obr.