Ten sice odjížděl na východ v pozici favorita, o dva body ale musel bojovat až do posledních vteřin zápasu. Ještě tři minuty před jeho koncem totiž prohrával 63:60.

V samotném závěru se ale projevily větší zkušenosti na straně českého týmu. Na Prášilovu trojku, která znamenala vedení Prostějova 63:66 ještě stačila odpovědět domácí hvězdná posila z Chorvatska Siniša Štemberger stejným způsobem.

Šestačtyřicet vteřin před koncem vrátil Orlům vedení slovinský rozehrávač Matej Venta a nejlepší střelec Hanáků Travis Peterson už v posledních vteřinách jen potvrdil výhru hostů dvěma přesnými trestnými hody.

„Čekali jsme, že to nebude jednoduché, ale realita byla ještě tvrdší. Domácí odehráli skvělý zápas, v hale byla neskutečná atmosféra. Pro diváky to muselo být velmi atraktivní utkání,“ hodnotil po zápase svoji úspěšnou premiéru na lavičce Prostějova trenér Zbyněk Choleva.

Toho určitě nemohla uspokojit první půle v podání jeho týmu. Po vyrovnané úvodní čtvrtině (17:16) šly Levice do poločasového náskoku 35:31. „V prvním poločase se nám střelecky příliš nedařilo,“ uznal Choleva.

„Po přestávce jsme se ale zvedli a hlavně začal úřadovat Travis Peterson,“ vyzdvihl 208 centimetrů vysokého amerického pivota, který režíroval velký obrat Orlů a sám se na konečném skóre podílel osmnácti body.

Podle prostějovského kouče může jeho týmu těžce vybojovaná výhra pomoci, hlavně po psychické stránce. Už v úterý totiž v bulharské Sofii sehrají první kvalifikační utkání o Eurocup.

„Určitě by nám to pomoct mělo. Vyhráli jsme zápas, ve kterém se nám nedařilo, ale dokázali jsme se s tím vypořádat. Naše síla a zkušenost se ukázala,“ přemítal Choleva.

Ukázali se ale i některé negativní aspekty prostějovské hry.

„Jednak to, že nám hodně chyběl Jamar Smith,“ poukázal na absenci amerického křídelníka s tím, že by do hry přinesl potřebnou rychlost.

„A taky to, že příprava je něco jiného než ostré zápasy. Ukázalo se, že žádný zápas nebude jednoduchý,“ řekl Choleva.

Velmi vyrovnaný zápas sehrál Prostějov v Levicích i podle statistik. Z těch ale vyplývá i to, že v jedné činnosti svého soupeře jasně předčil – na doskoku.

„Byl to velice důležitý faktor, v obraně jsme dokázali doskakovat střely Levic a pak díky tomu chodit do rychlých protiútoků. Několik důležitých doskoků jsme si připsali i v útoku,“ potěšilo prostějovského trenéra.

Astrum Levice – BK Prostějov 67:70

Čtvrtiny: 17:16, 18:15, 17:22, 15:17. Rozhodčí: Paulík, Vrážel, Matějek. Trestné hody: 28/21 – 17/14. Střelba 2b: 53/20 – 60/25. Střelba 3b: 17/6 – 20/6. Doskoky: 42 – 26. Fauly: 21 – 24. Diváků: 1700.

Levice: Henderson 19, Grant 17, Bernard a Štemberger 11, Červenka 4, Vojtek 3, Kostomaj 2, Štec, Klein, Urland. Trenér: František Rón.

Prostějov: Peterson 18, Pandula 14, Venta a Nicholson po 13, Prášil 8, Bratčenkov 3, Eitutavičius 1, Švrdlík, Bohačík, Pelikán. Trenér: Zbyněk Choleva.