Domácí vstoupili do zápasu v pětici Lawrence, Šležas, Dokoupil, Hyzy, Prášil a hned od úvodních sekund dali najevo, kdo je na Hané pánem. Jako první se dvěma šestkami prosadil Šležas a když se k němu bodově přidala i zbylá čtveřice, vedli Orli po čtyřech minutách již 12:5.

Hostující kouč Zdeněk Hummel si vzal poprvé oddechový čas, ani to ale nepomohlo. Zatímco bodové konto domácích neustále narůstalo, Severomoravanům se střelba vůbec nedařila, často ztráceli míče a po osmi minutách zvyšoval navrátilec do sestavy Kyle Landry již na devatenáctibodový rozdíl – 31:12. Po úvodní čtvrtině to pak bylo o pětadvacet.

Tady se vyhrávat nebude

„Chválím celý tým, předvedli jsme kolektivní výkon. Od začátku jsme dali najevo, že tady se vyhrávat nebude. Měli jsme dobrý vstup do utkání a ukázali jsme, že jsme schopni nastoupit koncentrovaní a v takovém nasazení jako dnes,“ potěšilo domácího kouče Petera Bálinta.

Stejný obrázek pokračoval i ve druhé čtvrtině. Domácí hráči kralovali pod oběma koši. S lehkostí procházeli soupeřovou obranou a necelým šesti stovkám diváků předváděli zdařilé kombinace i individuální akce, koše z dálky i po doskoku.

Činil se zejména Hyzy, který si ve druhé desetiminutovce připsal osm bodů. Nejlepším poločasovým střelcem byl ale hostující Lavell Payne. Svými třinácti body však pouze mírnil propastnou ztrátu.

Po změně stran již prostějovští hráči ubrali nohu z plynu, hosté toho ale nevyužili a ještě ve třetí čtvrině se jim vyfaulovali dva hráči. Nejprve si pátý faul připsal nejlepší střelec Ostravy Payne, jen o několik minut později ho následovalo exprostějovské křídlo Marek Stuchlý.

Stovku pokořil Dokoupil

Kýžené stobodové hranice dosáhl několik minut před koncem dvoubodovým košem Petr Dokoupil a přes několik nedotažených akcí přidali domácí v závěru ještě dalších třináct bodů a nadále stíhají vedoucí duo soutěže Nymburk – Nový Jičín.

Na předvedeném výkonu tak mrzela Bálinta jediná věc, a sice že Orli dostali jedenáct trojek. „Hráči reagovali trochu pozdě na pohyb míče. Je to ale logické, protože poločasový výsledek nás trochu ukolébal a koncentrace spolu s agresivitou nebyla taková, jaká by měla být,“ připustil.

To ostravský trenér Zdeněk Hummel měl ke spokojenosti mnohem dál. „Dostat za první čtvrtinu čtyřicet bodů je katastrofální. Potřebujeme, aby zkušení podrželi naše mladé hráče v domácím prostředí i venku. Gratuluji domácím. Zahráli velmi dobře, zejména v obraně,“ uznal.

BK Prostějov – NH Ostrava 113:73 (39:14, 66:32, 88:54)

Trojky: 9/19:11/21, TH: 18/23:12/12. Rozhodčí: Dolinek a Kapl. Fauly: 17:24, 5 chyb: 23. Payne a 28. Stuchlý (oba Ostrava). Nejlepší hráč: Eugene Lawrence (Prostějov). Diváci: 563.
Sestava a body Prostějova: Lawrence 17, Landry 16, Šležas 14, Hyzy 14, Skibniewski 13, Dokoupil 11, Veselovs 8, Tóth 7, Prášil 6, Krakovič 5, Veikalas 2, Chán. Trenér: Peter Bálint.
NH Ostrava: Payne 15, Palyza 11, Mitchell 10, Palát 9, Kouřil 7, Stuchlý 6, Gniadek 6, Bochenkiewitz 5, Číž 2, Černoch 2, Zbránek. Trenér: Zdeněk Hummel.