Stříbrný tým minulé sezony Mattoni NBL BK Prostějov se v pondělí znovu sešel, aby absolvoval první trénink. Teď čeká partu trenéra Bálinta dlouhých sedm týdnů drilu, první soutěžní zápas hrají 29. září ve slovinském Domžale.

Na úvodní část přípravy dorazila většina hráčů, včetně nové americké posily Yemi Nicholsona. „Kromě čtyř hráčů jsme všichni,“ hlásil kouč Bálint.

„David Marek měl na reprezentaci nějaké problémy s achillovkou. Už je ale po rehabilitaci a měl by se zapojit v pátek. Dnes byla ještě u doktora, dobíhají mu nějaké procedury, ale už by to mělo být v pořádku,“ objasnil zdravotní stav další nové akvizice, která by měla Prostějov vyztužit na rozehrávačském postu po odchodu Poláka Roberta Skibniewskiho.

V Prostějově se zatím neobjevily ani dvě litveské opory Orlů.

„Veikalas se Šležasem se připojí až na soustředění, protože Benas je po operaci. S tím jsme počítali, potřebuje ještě dva týdny, aby byl úplně fit. Šležas má ještě v Litvě nějaké problémy, které musí dořešit, takže ten se zapojí taky až na Slovensku,“ vysvětloval Bálint.

Z jiných a basketbalově zajímavějších důvodů chyběla ústřední postava závěru minulé sezony – kanadský pivot Kyle Landry.

„Je s kanadským nároďákem a uvidíme, jestli se dostane do konečné dvanáctičlenné nominace. Pokud ano, tak se vrátí až po skončení mistrovství světa. Pokud ne, tak by se zapojil do přípravy možná už taky na soustředění, nebo v dalším týdnu.“

Podle prostějovského kouče nejsou Landryho vyhlídky na světový šampionát malé.

„Zatím je v patnáctce hráčů, kteří absolvují přípravná utkání. Tento týden v pátek by měla mít poslední a pak se uvidí, jestli jo, nebo ne. Ale vypadá to dobře a já věřím, že se tam dostane. Je to pro něj zkušenost a pro nás dobrá vizitka.“

Kouč už nikoho neshání

Aby tým byl kompletní, připravuje se s ním nyní i mladá krev.

„Jsme doplnění o loňské dorostence, aby nás na tréninku bylo dost,“ řekl Bálint. Jinak je ale soupiska uzavřena.

„Prozatím je konečná. Nesháníme už nikoho. Uvidíme po přípravě, když budeme vidět, že někde hoříme, tak to budeme řešit.“

Orly čeká v úvodu přípravy především nabírání fyzické kondice. Nejprve dva týdny v Prostějově a poté ve slovenských Tatrách na soustředění. První přípravné utkání sehrají až na začátku září.

„Příprava je na dlouho. Až do soustředění jsou to tři týdny bez utkání a pak začne takový ten zápasový rytmus. Od 3. září jdeme turnaj za turnajem, vždycky je to pátek až neděle,“ nastínil Bálint.

„Po návratu nás čekají čtyři dny tréninku a další turnaj. Pak se vrátíme a hned odjíždíme na třízápasové turné do Chorvatska. Je to v rychlém sledu tří týdnů devět zápasů. Poté nastane takový volnější blok, další přípravná utkání přijdou až těsně před pohárem,“ připomněl kouč kvalifikaci o Eurochallenge ve zmíněném Slovinsku.