Obhajoba nebo titul, to jsou totiž cíle, které vytyčil na pondělní tiskové konferenci předseda správní rady BK Prostějov Milan Matzenauer.

„Náš cíl je stejný jako v uplynulých letech – finále play off Mattoni NBL a další pokus o to získat titul proti Nymburku. Druhým cílem, který je podstatně blíž, je postup do základní skupiny Eurocupu. Z toho pak budeme vyvozovat další eventuální opatření,“ naznačil, že po kvalifikačních utkáních s bulharskou Sofií může ještě kádr Orlů doznat změn.

S Bulhary nakonec v Prostějově

V druhé nejprestižnější soutěži starého kontinentu po Euroleague bude Prostějov startovat vůbec poprvé. První utkání jej čeká už 27. září v Bulharsku, odveta je na programu 5. října. Dobrou zprávou pro prostějovské fanoušky je, že se odehraje v Prostějově, nikoliv v Brně, což bylo druhou možností.

Managment prostějovského klubu ale nakonec stihl upravit halu Sportcentra DDM tak, aby parametrům nutným pro Eurocup vyhovovala.

„Museli jsme zvýšit kapacitu haly a vyřešit povrch palubovky, na němž nesmí být jiné než basketbalové lajnování,“ vysvětlil generální manažer Orlů Petr Fridrich pro iDnes.cz.

„Pokládám to za velmi významný mezník v historii klubu. Uděláme vše proto, abychom postoupili dál. To nám dává šanci, že bychom se mohli potkávat se soupeři, kteří už v Evropě něco znamenají,“ uvědomuje si předseda rady BK Matzenauer.

Pár slov ke změnám

Ten zároveň vysvětlil některé změny, kterými prostějovský tým prošel.

„V loňském roce jsme měli dobrou sezonu. Titul nám unikl v zápase, který se dal vyhrát. Ale takový je sport, skončili jsme tradičně druzí. V každém případě mělo poslední finále trochu jinou atmosféru i úroveň než v předešlých letech,“ vrátil se k poslední finálové sérii, ve které byl Prostějov nymburskému hegemonovi více než zdatným soupeřem.

I to mělo za důsledek exodus největších opor z Hané. Za lepším odešli Landry, Lawrence, Veikalas nebo Hyzy.

„Dalo se to očekávat. Výkony některých jednotlivců vysoko vyčnívaly nad úroveň české ligy,“ uznal Matzenauer.

„Museli jsme se rozhodnout, jak pokračovat dál. Já za sebe jsem viděl zásadní změnu v tom, že se změní osoba hlavního trenéra a celého realizačního týmu. To rozhodnutí ale vůbec nebylo lehké, protože sezona byla opravdu úspěšná. Ale mohla být ještě úspěšnější a já jsem se s trenérem Bálintem nakonec nedohodl a zvolil jsem variantu nového realizačního týmu,“ naznačil, jaké důvody ho vedly k neprodloužení smlouvy s oblíbeným trenérem. Toho na lavičce nahradil exnovojičínský Zbyněk Choleva.

Poslední přípravné utkání Orlů se uskutečnilo ve středu v hale Sportcentra DDM s maďarským Szölnokem: FOTO: Orli v generálce na ligu porazili maďarského mistra

Vše podstatné o nadcházející sezoně BK Prostějov najdete v pátečním tištěném vydání Prostějovského deníku!