Z úvodního utkání ve slovinském Domžale si prostějovští basketbalisté dovezli výhru 70:62 a nyní jim stačí na domácí půdě tento náskok udržet a neprohrát vyšším než sedmibodovým rozdílem.

První kvalifikační zápas o basketbalovou Evropu proti KK Heliosu Domžale naznačil, že mladý slovinský tým by neměl na silné ambiciózní mužstvo basketbalistů z Prostějova stačit.

Jenže osmibodový náskok pro odvetu hladký postup zdaleka nezaručuje.

„Mohli jsme vyhrát větším rozdílem, ale každé vítězství z venku se cení. Soupeř byl velmi agresivní a několikrát nás dostal pod tlak. Rozdíl osmi bodů z venku není špatný,“ přemítá před odvetou kouč Orlů Peter Bálint.

„Domácí zápas odehrajeme s vysokým nasazením a uděláme vše proto, abychom vyhráli,“ říká Bálint. „Víme, že ještě není rozhodnuto. Máme ale zkušené hráče, se kterými utkání zvládneme.“

Pozor na Bubniče!

Prostějovský tým si opět bude muset dát pozor na nejlepšího střelce Domžale z prvního zápasu – patnáctibodového Dražana Bubniče nebo Gregu Mali. Jinak tým ze Slovinska nedisponuje žádnou známější basketbalovou hvězdou.

„Byla by škoda nepostoupit už jen kvůli potenciálu, jaké to družstvo má. Byla by škoda to neukázat na evropské scéně. Hrát jen českou ligu by pro nás nebylo to pravé ořechové,“ prohlásil prostějovský rozehrávač David Marek.

První utkání na palubovce Heliosu mohlo skončit pro hosty i daleko příznivějším výsledkem, Orli ve třetí čtvrtině vedli s dvaadvaceti­bodovým náskokem, jenže mladý domácí tým se v koncovce zápasu nabudil a stáhnul vysoký prostějovský náskok na osmibodový rozdíl.

„Samozřejmě ten výsledek mohl být o něco lepší. Ta koncovka se nám trochu nepovedla. Na druhou stranu kdyby nám před zápasem někdo řekl, že vyhrajeme takovým rozdílem, tak myslím, že bychom to všichni brali,“ říká Marek.

„Musíme si uvědomit kvality toho družstva. Ta úroveň je o třídu výš než česká liga. Oni se o postup určitě poperou,“ předpovídá Marek.

„Přesvědčili jsme se, že jsme lepším týmem. Celý zápas jsme vedli a když to potvrdíme i tady, tak by to neměl být problém,“ uzavírá Marek.

Utkání BK Prostějov – KK Helios Domžale startuje ve středeční podvečer v sportcentru DDM od 18 hodin. Přímým přenosem zápas vysílá sportovní kanál ČT4.

MIROSLAV MAZAL