Prostějovští Orli v týdnu poprvé okusili, jaké to je prohrát v evropském poháru. Na půdě KK Krka Novo Mesto podlehli svěřenci trenéra Petera Bálinta o 16 bodů a ztratili tak vedení v tabulce základní skupiny E poháru EuroChallenge.

„Neproměnili jsme dobré střelecké pozice a s tím se takový zápas vyhrávat nedá. Teprve v závěru jsme začali volné střelecké pozice proměňovat a poněkud jsme zlepšili konečný výsledek zápasu,“ litoval na stránkách prostějovského klubu trenér Bálint. Nejlepším hráčem prostějovských Orlů byl Litevec Benas Veikalas, který nastřílel 24 bodů.

„Slovinci byli na naši hru dobře připravení a věděli, co musí pro vítězství udělat a taky to udělali. Zápas byl tak hodně náročný, zejména pak třetí čtvrtina, ve které jsme ztratili kontakt se soupeřem a nemohli jsme se dostat zpátky do zápasu,“ uvedl pro prostějovský web Veikalas.

Orli musejí na poměrně nevydařený zápas rychle zapomenout.

Již v sobotu je čeká domácí zápas proti Svitavám a následovat budou veledůležité zápasy v EuroChallenge Cupu s Bonnem a Záhřebem.

Tým ze Svitav zatím v domácí basketbalové soutěži zvítězil pouze v jediném utkání, když doma o tři body přehráli Opavu. Jinak si svěřenci trenéra Jindřicha Svojanovského připsali deset porážek.

Před týdnem ale odehráli dobré utkání s krajským rivalem z Pardubic a dokázali v něm, že když na nich neleží psychický tlak z nutnosti zvítězit, mohou alespoň v určitých fázích duelů potrápit i daleko silnější soupeře.

Právě takový případ nastává i v prostějovském utkání. O výhře Orlů nikdo nepochybuje, hostům však půjde o důstojný průběh zápasu, který by jim pomohl před daleko důležitějším střetnutím příští týden doma proti USK Praha.

„Je to pro nás další ze svátečních utkání, v němž nemáme co ztratit. Rádi bychom pokračovali v trendu, jaký jsme ukázali proti Pardubicím. Jsem přesvědčen, že hráči toto chtějí a nejsme bez nadějí na slušný výsledek,“ říká svitavský trenér.

Svitavské překvapení

V prvním vzájemném utkání, které bylo pro Svitavy historickou domácí premiérou v Mattoni NBL, vyhrál účastník poháru EuroChallenge 98:71 a i v sobotním měření sil je jednoznačným favoritem.

„Svitavy jsou velmi milým překvapením letošního ročníku Mattoni NBL, když předvádějí velice atraktivní basketbal se spoustou střel a rychlým přechodem na útočnou polovinu,“ říká prostějovský kouč Bálint, který vyjmenoval i největší osobnosti týmu soupeře.

„Na tříbodovém oblouku je velice nebezpečný zejména Teplý a Šindelář, ale taky oba podkošoví hráči Kramný a Horák se můžou chlubit vysokým procentem úspěšnosti,“ uvedl Bálnit, který dodává, že jeho celek je favoritem a tuto úlohu chce potvrdit i na palubovce.

Utkání startuje na prostějovské palubovce Sportcentra DDM v sobotu v 17 hodin.

MIROSLAV MAZAL, RADEK HALVA