Elitní akce s sebou přitáhla kromě sportovní prestiže obrovský a skvěle organizovaný peloton jezdců, jejich týmů a doprovodných vozidel. Nebylo to totiž jen o bleskovém průjezdu závodníků.

Asi patnáct traťových komisařů na motorkách, osm aut se servisem, ředitelstvím závodu, policií následoval peloton 150 závodníků a ani tím to nekončilo. Za nimi se na trať vydal vláček týmových vozidel. To vše byla vskutku nevšední podívaná.

Zdroj: Deník/Ivan Němeček

Celý kolos při průjezdu moravskými městy i vesničkami tak budil úžas místních, kteří okamžitě tasili telefony, foťáky a kamery. Prostějov a Přerov se navíc dočkaly velké pocty, z Masarykova náměstí v obou hanáckých městech startovaly úvodní dvě etapy Grand Prix.

Úvodní etapa ORLEN Nations Grand Prix 2024 z Prostějova do Bouzova. Cíl pod hradem Bouzov. Vítěz, Dán Kristian Egholm
Mladé cyklistické hvězdy razily z Prostějova na Bouzov a míří do Přerova

„Pěkné trasy, dobrá energie, české kopce umí být náročné. Vybrali jsme si tento region, protože je krásný. Spousta zeleně, lesů, ale i kultury a tradice,“ pochvaloval si Czesław Lang, legenda polské cyklistiky a šéf pořádajícího Lang Teamu.

Jízdu a krásy okolí si užívali i samotní závodníci. „Bylo to moc pěkné, krásné výhledy. Párkrát jsem zvedl hlavu a musím říct, že pokaždé jsem žasl,“ zmínil i vítěz úvodní etapy z Prostějova na Bouzov, Dán Kristian Egholm.

Zdroj: Deník/Ivan Němeček

A to byl jen začátek pětidenní cesty za body do Poháru národů. Jezdci se mohli kochat také krásami Hostýnských vrchů, dohlížel na ně i pohanský bůh Radegast. Z krásného vrcholu Kohútka v Javorníkách se poté vydali na Slovensko směr Tatry a Štrbské Pleso. Poslední dvě etapy pak pořadatelé nasměrovali do Polska.

Z vítězství na ORLEN Nations Grand Prix se v pondělí radoval Francouz Mathys Rondel, nejen na něj se můžeme jistě brzy těšit v konkurenci profesionálních jezdců World Tour.

Kompletní výsledky ZDE