„Já už nemůžu.“ S touhle informací přiběhla šťastná Petra Kvitová za Jiřím Vaňkem a Davidem Vydrou. Úsměv od ucha k uchu, ale vyčerpání v její tváři bylo patrné na první pohled.

Není se ale vůbec čemu divit. Odehrála jedenáct vítězných zápasů ve dvanácti dnech.

První květnovou sobotu ovládla domácí turnaj v Praze, nasedla do soukromého tryskáče, který ji přepravil do Madridu. Na podniku kategorie WTA Premier Mandatory ve španělské metropoli měla volné pondělí, jinak ale hrála každý den a zvládla jak psychicky těžkou bitvu s krajankou Karolínou Plíškovou, tak finálový maraton s Kiki Bertensovou z Nizozemska (7:6, 4:6, 6:3).

V polovině května má Kvitová na kontě již tituly (Madrid, Praha, Dauhá a Petrohrad) a 30 vítězných zápasů. V tomhle ohledu jde o rekordní vstup do sezony.

SKVĚLÝ TÝM

„Má kolem lidi, se kterými si sedla. Jirka Vaněk se stará o tenis a David Vydra o kondici a správnou výživu. Myslím, že je ve správných rukou a po tom zranění, které se jí stalo, má motivaci se vrátit na místa, kde byla,“ hledal aspekty současné pohody české hráčky tenisový expert Deníku Jan Hájek.

Trenér Vaněk platí rovněž na skvělého motivátora. Když se ve třetím setu zdálo, že už je Kvitová fyzicky na dně, namotivoval svoji svěřenku proslovem: „Seš největší bojovnice na světě, tohle dokážeš. Tvoje srdce to dokáže.“
Veliké vyčerpání nemusí být podle Hájka způsobeno pouze extrémně náročným programem.

„Petra dost zhubla. Když člověk extrémně shazuje, tak je to na úkor nějaké výdrže, protože tělo dostává víc zabrat. Ve finále už byla dost unavená, ale tohle je pochopitelné, pokud hrála dva týdny v kuse,“ konstatoval Hájek.

Odhlášení se z turnaje v Římě je tedy dle něj zcela na místě. „Petra se chce připravit na Paříž. Teď je v situaci, kdy se vyplatí se soustředit především na ty největší turnaje a omezit trochu program,“ souhlasí Hájek s volbou odpočinku.

ÚTOK NA PRVNÍ MÍSTO

French Open nepatří mezi nejoblíbenější grandslamové turnaje Kvitové, přesto by letos mohla uspět.

„V Paříži je antuka trošku jiná než v Madridu, její soupeřky se budou moci lépe bránit, ale šance, aby uspěla, je veliká,“ ví Hájek.

Daviscupový šampion a bývalý spoluhráč Kvitové z prostějovského klubu věří, že by se současná osmá hráčka světového žebříčku WTA mohla konečně probojovat až na samotný vrchol.

Brzy po French Open ji totiž bude čekat milovaný Wimbledon.

„Má to rozehrané parádně. Díky dvěma vyhraným antukovým turnajům si vytvořila náskok a teď už to může jen potvrdit na ostatních površích. Na čele žebříčku není nikdo, kdo by vyloženě dominoval. I kdyby se jí to nepovedlo letos, tak by mohla mít výbornou pozici pro příští rok.“

Aktuálně tři nejlepší hráčky světa dle žebříčku WTA Simona Halepová, Caroline Wozniacká, i Garbiñe Muguruzaová se tedy musejí mít na pozoru. Česká lvice jde nekompromisně za svojí kořistí!

Ilustrační foto
Prostějov vyhrál v Hodoníně a znovu vede o pět bodů