„Předpokládaná účast je až dvě stě čtyřicet lukostřelců z celého Česka. Soutěžící startují v kategoriích muži, ženy, senioři, seniorky. Dále jsou rozděleni, podle toho jakým lukem střílí, a to na divizi reflexní, kladkový a holý luk," vysvětlovala hlavní organizátorka akce Hana Majarová.

Volbu Prostějova, jako pořadatelského města, zajistily výsledky místních lukostřelců, kteří dlouhodobě patří k těm nejlepším v České republice.

„Pořadatelství republikových šampionátů musí vždy odsouhlasit valné shromáždění, sestávající ze zástupců všech lukostřeleckých klubů. Náš klub patří dlouhodobě ke špičce, co se úspěšnosti týče a stejně tak patří ke stabilním klubům na české lukostřelecké scéně. Z těchto důvodů jsme získali dostatečnou podporu od ostatních klubů," usmívala se Hana Majarová.

Samotné závody se pak uskuteční v hale hotelu Tennis Club.

„Závod začne v sobotu ráno kvalifikacemi, v neděli jsou na programu finálové souboje jednotlivců a družstev. Pro účastníky je velmi zajímavé, že budou střílet na ploše, kde trénují naši přední tenisté," chlubila se Hana Majarová.

Mezi závodníky pak nebudou chybět ani prostějovští lukostřelci, kteří si chtějí vystřelit, co nejlepší příčku.

„Plánujeme start družstva mužů reflexní luk, seniorů reflexní luk a mužů kladkový luk. Očekávání máme vždy vysoká, jelikož právě v soutěži družstev pravidelně obsazujeme přední pozice. Nicméně konkurence v halové lukostřelbě je ještě těsnější, a tak obsadit nejvyšší příčky bude nelehký úkol. V jednotlivcích by pak mohl zabodovat Michal Hlahůlek," doufá Hana Majarová.

Pořadatelé: Chceme jeden z nejúspěšnějších šampionátů

Pečlivě se už nyní připravují i samotní organizátoři, rádi by udělali z prostějovského šampionátu jeden z nejlepších.

„My zatím připravujeme terčovnice, do kterých se střílí, zajišťujeme techniku pro skórování a komunikujeme s našimi stálými a novými partnery. Děláme tedy vše pro to, aby to byl jeden z nejúspěšnějších šampionátů posledních let," slíbila hlavní pořadatelka.

Ta jedním dechem láka diváky na zajímavou, ale tradiční sportovní podívanou: „Lukostřelba je nevšední avšak velmi tradiční sport. Je to jeden ze sportů uvedených na starověkých i novodobých olympijských hrách. Navíc má základ v historii lidstva nejprve jako nástroj pro získání obživy a následně jako válečná zbraň. Vedle toho si každý z nás v dětství vyráběl luk a šípy z proutků. Doufáme, že diváci nezůstanou pouze pasivními pozorovateli, ale přijdou si vyzkoušet lukostřelbu v rámci hodin pro veřejnost."

Prostějov letos čeká, kromě halového mistrovství České republiky v lukostřelbě, také venkovní akademické mistrovství republiky.

Halový závod lukostřelcůHalový závod patří pouze do zimní sezóny, tzn. od listopadu do března. Střílí se na osmnáct metrů, a to na tři terče o průměru třicet centimetrů, které jsou poskládány do tzn. sloupečků.

Venkovní sezóna pak trvá od dubna do října. Hlavní disciplínou venkovní sezony je terčová lukostřelba, kdy se střílí na vzdálenosti 70, 60, 50 a 30 metrů.

Konkrétně střelba na 70 metrů je prioritou většiny výkonnostních lukostřelců, jelikož se tato vzdálenost střílí na všech významných mezinárodních závodech typu mistrovství Evropy, mistrovství světa a na Olympijských hrách.

Do venkovní kategorie také patří terénní lukostřelba a 3D lukostřelba. Hlavní rozdíl mezi halovým a venkovním závodem je tedy zejména ve střílené vzdálenosti, také v počtu vystřelených šípů, venku se navíc střelec musí vypořádat i s povětrnos­tními vlivy.