Předchozí
1 z 7
Další

V republice mělo fungovat sedm areálů. Realita je odlišná. Protesty, finanční machinace, nezájem… Tohle všechno nasměrovalo plán do propadliště dějin. 

Jak Deník zjistil, teď se podle šéfa Národní sportovní agentury počítá jen se třemi objekty na třech místech (Nymburk, Nové Město na Moravě a Harrachov). "Takové projekty určitě mají smysl," řekl Filip Neusser.

Podívejte se na přehled zmíněných center, jejich využití a budoucnost. 

Sportovní komplex v NymburkuSportovní komplex v NymburkuZdroj: Deník

Nymburk 

Hlavní a národní centrum českého sportu. Areál ležící u Nymburku má reprezentantům co nabídnout - atletický ovál, kurty, bazén, několik krytých hal. K tomu hotel s výhledem na řeku Labe.

Má to jen jeden háček, podstatný a viditelný zdálky. Chátrající budovy z éry komunismu nesplňují nároky. Modernizace naráží na financování. Mluvilo se o potřebě 2,5 miliard korun. 

Které sporty budou mít prioritu? Česko stojí před důležitým rozhodnutím
Zapomeňte na novou Sáblíkovou. Česko půjde ve sportu cestou prioritizace

Areál skokanských můstků v HarrachověAreál skokanských můstků v HarrachověZdroj: Deník

Harrachov

Skoky na lyžích, běh na lyžích. Právě tyhle dva tradiční české sporty by měly mít svou národní základnu v Harrachově. Dlouhá léta se nic nedělo, můstky v čele s pověstným mamutem chátraly, pro spoustu politiků včetně Andreje Babiše to nebylo sexy téma.

Před pár dny ale došlo k obratu. Pozemky od státu získala Národní sportovní agentura. Blýská se na lepší časy?

Mamutí můstek v Harrachově.
Národní sportovní agentura získala pozemky pod harrachovskými můstky

Vysočina aréna, centrum v Novém Městě na MoravěVysočina aréna, centrum v Novém Městě na MoravěZdroj: Deník

Nové Město na Moravě

Víte, že na Vysočině mají úložiště sněhu? Kromě toho se biatlonová Mekka může chlubit moderní střelnicí a parádně vymyšlenými tratěmi (pocházejí ještě z dob, kdy se tu provozoval hlavně běh na lyžích). I tady má stát národní centrum.

Na SP v biatlonu do Nového Města na Moravě zavítalo za tři dny rekordních 100.400 fanoušků.
Olympijské centrum zaplatí vyšší zdanění hazardních her

Jenže zatímco jinde nové sportovní projekty vítají, v Novém Městě na Moravě je to opačně. Místní rozšíření arény spíše odmítají.

Moderní aréna nejen na volejbal v ProstějověModerní aréna nejen na volejbal v ProstějověZdroj: Deník

Prostějov

S následujícími čtyřmi centry už se v plánech nepočítá.

Prvním z nich je Prostějov, kde moderní aréna sice nese honosný název (Národní sportovní centrum), jenže to je vše. Skončilo to získáním dotace (110 milionů od státu) a tvrzením, že se tu bude trénovat na basketbal a volejbal.

Národní sportovní centrum v Prostějově
Národní sportovní centrum? V Prostějově jej využívají školy i veřejnost

Realita už tak zářivá není, aréna prodělává. Mimochodem, řešilo se i její logo. Připomíná olympijské kruhy, což lze označit jako porušení chráněné symboliky. 

Kanál v Račicích, centrum vodních sportůKanál v Račicích, centrum vodních sportůZdroj: Deník

Račice

Jedni tenhle kanál označují jako Labe arénu, oficiálně je to národní olympijské centrum vodních sportů. Většina sportovců však stejně řekne, že jede v Račicích.

Ačkoliv středisko určené primárně veslařům a kanoistům nefiguruje v dalších plánech, místním ani sportovcům to tolik nevadí. Rekonstrukce proběhla, konaly se tu úspěšné šampionáty a teď se chystá MS ve veslování.

Plavecký bazén v pražském PodolíPlavecký bazén v pražském PodolíZdroj: Deník

Praha - Podolí

Kdepak, plavání se své zmodernizované základny podle všeho nedočká. Areál v pražském Podolí by si to přitom zasloužil, tady trénují největší esa (když nejsou v cizině nebo nejsou bazény zavřené kvůli opatřením proti koronaviru).

Vůle chybí i po posledním úspěchu Barbory Seemanové, která se blýskla na olympiádě a je mistryní Evropy. Kam chodí politici plavat?

Umělý kanál vodního slalomu v pražské TrojiUmělý kanál vodního slalomu v pražské TrojiZdroj: Deník

Praha - Troja

Víte, že kanoistika je nejúspěšnější český sport v historii olympijských her? Velkou část z celkového počtu sedmnácti medailí vybojovali zástupci z divoké vody, tedy slalomáři. Hlavní stan mají už léta v pražské Troji, kde mělo rovněž vyrůst jejich národní centrum, ale koncept byl poslán k ledu.

Prskavec a spol. ale nemusí panikařit - nová dráha je zde pořád v plánu.

Spousta sportovišť se v uplynulých dnech změnila v provizorní útočiště. Tělocvičny a klubovny, ať už patří obcím, školám nebo Sokolu, poskytly azyl uprchlíkům z Ukrajiny. Lidská solidarita je chvályhodná. Snad si na to vzpomenou politici, až budou řešit dotace. Řada objektů, kde mají sportovat ti nejmenší, přesluhuje. Zkuste se podívat pořádně. Tamhle mají díry v podlaze a teče jen studená voda, jinde řeší vlhkost. "Chybí tu investice do infrastruktury," postěžoval si opakovaně Miroslav Jansta, šéf České unie sportu.