Jedničku Lukáše Rosola vyštípal z kurtu 6:2, 6:0. Těžce zkoušené sebevědomí různými zraněními a sérií proher tak bylo konečně pohlazeno vítězstvím. „Vyhrál jsem pět zápasů v řadě, zdraví je v pohodě,“ těší se Hájek. Silný, zdravý a řádně nabuzený. Je čas na cestu vzhůru?

Rozhovor

Na Rosola jste potřeboval pouhých 47 minut, lehké finále?
Byl to nejkratší zápas na turnaji. (usmívá se) Přiznám se, že mě překvapilo, jak to bylo rychlé, ale lehké to nebylo v žádném případě! Moc jsem chtěl vyhrát, tak jsem se připravil ne na sto, ale na sto padesát procent. Mně se to sešlo úplně nejlépe, jak mohlo. Výsledek je pro něho krutý, ale někdy se to tak sejde.

Lukáš Rosol se nechal slyšet, že s vámi neměl nejmenší šanci, což je od turnajové jedničky lichotivé hodnocení.
No, je to i loňský vítěz. Výsledek mě samozřejmě těší, ale konkurence na mistrovství republiky nebyla taková. Postup do semifinále jsem bral jako povinnost, a potom jsem věděl, že turnaj začíná těžšími zápasy. Čekal jsem, že o finále se utkám se Šnobelem, ale ten den před tím prohrál. Takže jsem hrál s Praibišem. Lehký zápas to nebyl. Vyhrál jsem dvakrát 6:4, ale celé utkání jsem měl pod kontrolou. Ale už jsem musel hrát úplně naplno. Na to, že Praibiš není profesionální tenista, tak nehrál vůbec špatně. Na finále jsem šel naprosto připravený, koncentrovaný, odhodlaný nechat na kurtu všechno.

Jak naložíte se získanou finanční prémií, tedy se sto čtyřiceti tisíci korunami?
Nevím, peníze přijdou na účet k běžnému použití, takže samozřejmě dojde i na tenis, ale i na živobytí.

Budete příští rok obhajovat?
Na slib je ještě brzy. Uvidíme, jaký bude program. V Ústí nad Orlicí se mi líbilo, další můj start bude určitě stát za úvahu.

Během turnaje jste neztratil ani set. Hrál jste tenis, jaký jste předváděl před rokem?
Já to mohu srovnávat až s finálem, protože do semifinále to byli lehčí soupeři, které, si myslím, že bych porazil, i kdybych nepředváděl svůj tenis. Semifinále, i když jsem se malinko trápil, jsem měl pod kontrolou. Finále jsem hrál dobře. Myslím, že to byl ten tenis, který mě dostal do stovky.

Předtím jste byl ve čtvrtfinále v Bytomi. Pozorujete tedy na sobě nejen výsledkové ale i herní zlepšení, které by vás mohlo dostat v žebříčku ATP zase nahoru?
V Bytomi jsem porazil prvního nasazeného Prodona, který je kolem 80. místa…

Promiňte, že do toho skáču, ale Francouz Eric Prodon se s formou na posledních challengerech nepotkal. I v Košicích se poroučel v prvním kole.
No, je to možné. Ale na challengerech je to tak vyrovnané, že může člověk jeden týden prohrát v prvním kole, další týden může uhrát čtvrtfinále turnaje ATP. Hráči jsou tak vyrovnaní, že záleží na strašných maličkostech. Vím, že Prodon teď párkrát prohrál v prvních kolech na challengerech, takže se mu asi nedaří. Nicméně já jsem s ním hrál velice dobře, stejně jako v dalším kole. Ve čtvrtfinále jsem hrál z ničeho nic o třídu hůř, než ty dva dny před tím. Pořád potřebuju hrát a hrát zápasy, abych se do toho dostal a odehrál dva tři turnaje v řadě dobře. Ne abych odehrál dva zápasy dobrý a pak z ničeho nic byl třetí o 180 stupňů jiný.

Jak si vlastně ceníte mistrovského titulu? Nejde srovnat s turnajovým vavřínem na challengeru, ale určitě je zase víc než future.
Na to se mě ptalo dost lidí. Samozřejmě je hezké být mistr republiky, ale nebyla tam česká špička. Titul v Prostějově nebo na jiných challengerech, kde jsem vyhrál, to je někde jinde. Srovnávat to nejde. Vítězství je hezké, ale nijak to nepřeceňuji. Je to můj první mistrovský titul mezi dospělými, získal jsem ho proti Lukáši Rosolovi po velmi dobrém výkonu, výborným výsledkem. To se cení!

Zkuste zařadit Rieter Cup do hierarchie turnajů. Pořád totiž nemám jasno, jak republikové mistrovství tenisté vnímají.
Víc než future je to každopádně. O tom se nemusíme bavit. Ale je to zase míň než challenger, i když záleží jaký challenger. Vyhrát v Prostějově, který je extrémně silný, a nebo, dám příklad, vyhrát challenger někde v Africe či v Uzbekistánu, kde jsou slabší, je rozdíl. Ale ty challengery, které jsem vyhrával já před dvěmi lety, byly určitě silnější než Rieter Cup.

Na druhou stranu vám tohle vítězství může pomoci po psychické stránce. Zase jste zjistil, že můžete vyhrávat, ne?
To určitě! Vyhrál jsem pět zápasů v řadě, zdraví je v pohodě. S Rosolem jsem hrál vynikající utkání. Lukáš má nejlepší žebříček, co kdy měl. Je 180., kvalifikoval se na turnaj do Stuttgartu. Zápas mi dodal hodně sebevědomí. Pozoruji to na sobě i v tréninku. Cítím se prostě mnohem líp. Nabuzeně, v pohodě, silně. Je to takový zvláštní pocit. Věřím si. Ve čtvrtek odjíždím na challenger do Oberstaufenu do Německa. Bohužel budu muset na kvalifikaci. Ale jak říkám, teď se cítím dobře. Prioritou bude se kvalifikovat a uhrát co nejlepší výsledek v hlavní soutěži.

I Oberstaufen je na antuce. Letos jste úplně vynechal trávu. Nelitujete toho trošku vzhledem k tomu, že i na tomto povrchu jste hrával pěkný tenis? Například před rokem ve Wimbledonu s Ferrerem.
Jestli toho lituju? Mohl jsem hrát ve Wimbledonu kvalifikaci. Dostal bych se tam na poslední chvíli až po odhláškách. Ale za prvé jsem byl rozehraný nějakým způsobem na antuce, a za druhé jsem měl zraněné koleno, natržené vazy. Takže jsem nehrál dva měsíce a měl jsem trošičku obavy jít s tím kolenem na trávu, která je kluzká. Zranění tam jsou pravděpodobnější než na antuce. Z těchto důvodů jsem kvalifikaci letos vynechal. Ale určitě jsem na trávě hrával dobře, a pokud budu mít na to příští rok žebříček, těch turnajů se zúčastním.

Vaší filozofií je tak v současné době objíždět kvalifikace a šplhat se žebříčkem vzhůru?
Určitě budu hrát kvalifikaci challengeru. Pokud se dostanu, tak hlavní soutěže nebo kvalifikace ATP turnajů. Na future každopádně nepojedu. Teď mám Oberstaufen a za tři týdny mě čeká za Amberg druhá Bundesliga. Tři týdny budu bez turnajů, pak zase do toho kolotoče naskočím a budu pokračovat.

Bývá běžnou praxí hrát ligu v Česku za Agrofert a pak také v Německu?
Člověk je zapsaný v Česku, já jsem v Prostějově a může hrát i po Evropě. To není nijak omezené. Můžete hrát ve Francii, Německu, v Itálii. Já hraji v Německu v Ambergu, což je kousek za Rozvadovem. Jsem tam už pátým rokem. Je tam spousta Čechů. Je to příjemné zpestření sezony.

V Německu je i váš kamarád Bohdan Ulihrach.
V Německu hrají všichni Češi kromě Štěpánka a Berdycha. Jsou v první nebo druhé Bundeslize.

Ukončil jste spolupráci s trenérem Igorem Brucknerem. Neschází vám kouč?
Měl jsem zdravotní problémy, takže jsem na konci nehrál žádné turnaje ani netrénoval. Začal jsem v listopadu spolupracovat s Jirkou Novákem, ale on pak odletěl s rodinou na čtyři měsíce do Ameriky. Spolupráci jsme ukončili, protože Jirka je strašně zaneprázdněný, má rodinu, jiné aktivity. Teď si spolu jdeme zahrát, jen když jsme oba v Prostějově.

Zkoušel jste ho přemluvit, aby se stal vaším trenérem?
Když jsme spolu poprvé poseděli, tak jsme si řekli, že to nepřichází v úvahu. On kvůli cestování skončil s aktivní kariérou. Kdyby chtěl cestovat, může sám hrát a na dobré úrovni. To by si protiřečil. Já šel do toho vyloženě s tím, že by se jednalo o trénování v Prostějově.

A hledáte trenéra, nebo vám to stejně jako Federerovi vyhovuje takto?
Když je sezona a člověk jezdí po turnajích, tak neříkám, že je to jedno, ale de facto ho tolik nepotřebuje. Před mistrovstvím republiky jsem trénoval čtrnáct dní jenom v Olomouci se svými kamarády, kteří hrají velice slušně. Trenér je důležitý po sezoně, kdy se připravujete na novou a musíte nabrat tenisovou a kondiční formu. V sezoně to nějak doklepu sám a mezery mezi turnaji vyplním tréninkem v Prostějově nebo v Olomouci.

Když jsme u Olomouce, kdy se otevře tenisová akademie Hájek Bedáňová v areálu SK Sigma?
Byl jsem se tam dívat. Přítelkyně Dája (bývalá tenistka Dája Bedáňová, pozn. redakce) byla předevčírem na schůzce ohledně haly. Zvenku vypadá hezky, ale vevnitř jsem nebyl.

Plánujete otvírací turnaj?
Plánujeme na otevíračku, že tam bude exhibice. Ale jména ještě neřeknu.

Dotazník

Přezdívka: Háječek
Nejoblíbenější turnaj: Z challengerů určitě Prostějov. Z velkých turnajů se mi líbil turnaj v Austrálii. Z těch čtyř grandslamů je tam nejmenší zmatek. Je tam klid, ale je to daleko. Tam, kde se člověku daří, se mu i líbí.
Proti komu nerad nastupuje: Takový tenista není.
Hráč podle jeho gusta: Totálním prototypem dokonalého tenisty a člověka je Roger Federer. To, co předvádí na kurtu a jaký je mimo kurt, je úžasné. Jak se chová, na to, co dokázal, je úplně normální. To je prostě modla tenisu. Myslím, že to je vzor všech.
Rituál před zápasem: Hodinu před zápasem jdu do šatny. Omotám si rakety, namíchám si nápoje na zápas. Zašiju a dělám si věci kolem vybavení a sebe.
Životní motto: V životě jsem si prožil hodně problémů se zdravím, takže hlavně abych byl zdravý já, aby byla zdravá moje rodina. A potom, jestli výsledky přijdou nepřijdou, není tak důležitý. Hlavně aby byl člověk zdravý. To není žádné klišé, to si člověk uvědomí, až má problémy.
Způsob relaxace: Doma. Nejsem ten typ, že bych se v listopadu sbalil a letěl někam na dovolenou do Karibiku. Jsem dost fixovaný na rodinu. Rád jsem v Olomouci, to město miluju. Koupili jsme tam byt, určitě chci v Olomouci zůstat. Když mám volno, jsem doma, nebo v Olomouci s kamarády. Být v Olomouci s nejbližšími mi přináší pohodu.
Čím je pro něj tenis: Už je to má práce, protože se tím živím a nic jiného vlastně neumím. Ale samozřejmě to není všechno, jako zdraví a pohoda. Nechci aby to vyznělo jako fráze, ale prostě je to tak. Dokud budu moc tenis hrát, dokud vydrží zdraví a výkonnost , tak ho prostě hrát budu. Kdyby mě nebavil, tak jej hrát nemůžu.
Vzkaz začínajícím tenistům: Aby trénovali a poslouchali trenéry, kteří to s nimi myslí dobře. Vzkaz pro rodiče, aby, když jsou jejich děti malé, je nesedřeli. Protože bývá častým problémem, že rodiče z nich chtějí mít v devíti letech Federery a Sharapovové. Všechno s klidem a hlavně, aby je ten tenis bavil. Aby se nechytly nějaké party a nechodily ve čtrnácti letech na diskotéky a podobně.
Oblíbený tenisový úder: Bekhend obouruč.
Co musí zlepšit: Tenis umí už hráči prakticky, vyjma první dvacítky, všichni stejně. Rozhoduje psychika a fyzická připravenost. Na tom musím zapracovat a věřím, že to půjde nahoru.