František Jeřábek stál v roce 1921 s dorostenci Sokola u zrodu prostějovské házené, ale zákeřná nemoc ukončila v roce 1933 předčasně jeho život. Jeřábkův memoriál se hrál už před druhou světovou válkou, po jejím skončení pak ještě s pokračováním na škvárovém hřišti stadionu Sokola I za Kosteleckou ulicí. To se hrála u nás stále ještě česká házená. Následně převzala pořadatelství TJ Sokol II Prostějov, pokračovalo se na stadionu U Kalicha, a stejně, potom už v mezinárodní házené, pak v hale RG a ZŠ města Prostějova ve Studentské ulici. V historii memoriálu zavinily dějiny několik různě dlouhých přestávek, letos se konal už 54. ročník Jeřábkova memoriálu. Zúčastnila se mužstva prvoligové Litovle, dále Velké Bystřice, Sokola II Prostějov, a když se tři dny před konáním odhlásila TJ Sokol Kostelec na Hané, získali pořadatelé na poslední chvíli k účasti mužstvo Přerova B. Zachránili tak, díky Přerovanům, kvalitu turnaje. Kosteleckým hrozila, podle pořadatelů, absence některých hráčů a s náhradníky prestižní Jeřábkův memoriál absolvovat nechtěli.

Trenér TJ Sokol II Prostějov, Josef Zedníček, měl pro Jeřábkův memoriál k dispozici brankáře Hrubého i Zacpala a dále se střídali v utkáních Kozlovský, Kosina, Gazdík, Michal Jurík, Valach, Mikulka, Procházka, Šestořád, Jura, Ordelt, Jurečka, Burget, Chytil a Bečička.

V úvodním utkání porazil Prostějov Přerov B 29:23, v následujícím střetnutí zvítězili Litovelští nad Velkou Bystřicí 32:25, TJ Sokol II Prostějov pak podlehl Litovli 22:28, Velká Bystřice udolala Přerov B 29:27, Litovelští přejeli Přerov B 35:16 a na programu bylo závěrečné utkání, TJ Sokol II Prostějov – Velká Bystříce, ve kterém bojovali aktéři duelu o celkové druhé místo.

Skóre zápasu otevřel domácí nejzkušenější házenkář Ordelt, a když jeho spoluhráč Šestořád brankou hostí jen otřásl po trefě do tyče, Velkobystřičtí srovnali na 1:1. Na Kosinův gól odpověděli znovu vyrovnáním, ale následně, až do konce utkání, byli stále ve vedení Prostějované. Dvakrát ještě v těsném, 3:2 a 4:3, ale potom už své vedení postupně navyšovali. V polovině prvního poločasu svítilo na ukazateli skóre 7:4, ale vedení Prostějova mohlo být v tu dobu už daleko vyšší. Domácí střelci totiž do té doby čtyři velmi slibné střelecké šance spálili. Je ale pravda, že naproti brankář Zacpal několikrát své spoluhráče bravurními zákroky podržel a do přestávky pak udivoval svými kvalitními zásahy i nadále. Ordelt zvýšil z trháku na 9:5, z dalšího brejku trefil Jurečka tyč, ale míč zamířil k rukám Kozlovského a bylo 12:7. O přestávce vedli prostějovští házenkáři 16:8, Zacpal dostal pouze osm branek, ale ve druhé části hry hájil domácí branku Hrubý. Z kvalitní brankářské činnosti však nevybočil ani on. Dvacátý prostějovský gól na 20:13 dal Gazdík a bylo jisté, že o druhé místo v 54. ročníku Jeřábkova memoriálu by už mohlo připravit tým Sokola II pouze totální selhání. Desetigólové vedení 24:14 zařídil z úhlu Jurečka a pohledná akce pak předcházela gólu na 29:17. Útok rozjeli na své polovině hřiště Kozlovský s Burgetem a úspěšně i zakončili. Čtvrtou desítku prostějovských gólů otevřel na 31:19 Gazdík a potom se už jednalo jen o to, zda se podaří Sokolu II nastřílet v tomto turnaji 35 branek jako Litovli v utkání s Přerovem B, nebo případně i víc. Bylo to docela možné, ale nestalo se. Brankář Hrubý poslal přihrávkou do trháku Šestořáda, a ten zvýšil na 32:19, jenže potom nemohl dobře zpracovat Burget Jurečkovu přihrávku do dalšího trháku, za chvíli neproměnil Šestořád sedmimetrový hod a těsně před závěrem ještě zahodil Šestořád další střeleckou tutovku… Takže, TJ Sokol II Prostějov – Velká Bystřice 34:24.

Zápasy řídili rozhodčí Kummerová, Smékal a Planka, nejlepším brankářem 54. ročníku Jeřábkova memoriálu byl vyhlášen Hrubý z TJ Sokol II Prostějov, nejlepším střelcem Dostál z Velké Bystřice.

„Po našem velice málo zdařilém vystoupení před týdnem na turnaji v Kostelci na Hané následovalo, jak se říká, mytí hlav," nastínil atmosféru předchozího týdne v kolektivu TJ Sokol II Prostějov trenér Josef Zedníček. „Pro hochy to bylo zřejmě potřebné a dobré ponaučení. Dnes odevzdávali ve všech zápasech zodpovědné výkony. Když rozeberu poslední utkání s Velkou Bystřicí o druhé místo, v prvním poločase jsme dobře bránili, dostali jsme jen osm gólů. Ve druhém, už pod dojmem téměř jistého vítězství, když Velkobystřičtí už nestačili s námi běhat, protože jsme byli kondičně výš, vymýšleli naši hoši ve hře až nesmysly, bavili sebe i diváky. Mohli jsme dát podstatně víc branek. Dostali příležitost i naši mladí, nejlepším hráčem našeho mužstva byl dnes Jirka Kozlovský, v obraně i v útoku. Celkově jsem s dnešním vystupováním našeho týmu spokojen, co předváděl před týdnem v Kostelci na Hané, to jsem nemohl překousnout. Dnes si ale hoši reputaci napravili. Zejména v zápasech s Litovlí, která měla k dispozici i dva extraligové hráče z Brna a Dukly Praha, a následně i s Velkou Bystřicí. A výborně chytali Hrubý i Zacpal. Trénujeme už nyní třikrát týdně, po tom mytí hlav v posledním týdnu se podstatně zlepšila i účast našich hráčů na trénincích. Chodilo osm, pak dvanáct, čtrnáct, a před memoriálem jsem měl k dispozici už osmnáct hráčů. Trénovali už poctivě i brankáři a bylo to dnes vidět. Poctivě budeme trénovat i nadále, v neděli 17. února budeme ještě hrát na turnaji v Uničově, odehrajeme tam utkání s domácím Uničovem, Droždínem a Žeravicemi. To už budou naše poslední generálky před zahájením jarních druholigových zápasů. Do Telnice ale pojedeme bohužel bez Kosiny, který bude ještě v trestu, a navíc bez pracovně zaneprázdněného Valacha," lituje trenér mužstva TJ Sokol II Prostějov, Josef Zedníček.

Autor: VLASTIMIL KADLEC