Prostějov hostil vůbec poprvé florbalovou akci takového významu a na ženské finále, které se hrálo v neděli těsně po obědě, byly tribuny Sportcentra ještě hodně prořídlé.

Zápas mezi nejlepšími ženskými celky České republiky sliboval dramatické vyrovnané utkání, jenže od samého počátku měly navrch hráčky Herbadentu, které zvítězily s naprostým přehledem.

Tým FBŠ Bohemians, který svého pražského konkurenta zdolal nedávno v extralize, tentokrát držet krok se soupeřkami nedokázal a ve 44. minutě prohrálval 0:5. Florbalistky Bohemians Praha v závěru přidaly čestný gól, na vítězství obhájkyň pohárového vítězství Herbadent SJM Praha to již nic nezměnilo.

„Myslím, že to byl z naší strany dobrý zápas. Až na třetí třetinu, kdy jsme hrály na tři pětky, jsme měly v zápase jasnou převahu. V závěru nás soupeřky trochu zatlačily, ale jsme rády, že jsme to dotáhly do vítězného konce,“ řekla po utkání útočnice Herbadentu Tereza Urbánková, která se na vítězství svého týmu podílela jednou brankou.

Herbadent SJM Praha – FBŠ Bohemians 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)

Branky: 9. a 30. Jarolímová, 16. Skořepová, 29. Urbánková, 45. Kotíková – 52. Hyršlová. Rozhodčí: Galvas, Mikula. Vyloučení: 1:2. Využití: 2:0. Diváků: 200.

Mužské finále poháru ČFbU přineslo o mnoho větší drama. Opakovačka loňského pohárového finále mezi Tatranem Střešovice a Buldogs Brno přinesla nervy až do poslední vteřiny, což viděly i o dost více zaplněné prostějovské tribuny.

Do zápasu vstoupil lépe outsider z Brna, který se brzy ujal vedení, jenže střešovický Tatran dokázal v první třetině skóre otočit třemi přesnými zásahy.

Od druhé třetiny byl zápas minimálně vyrovnaný. V některých ohledech měli navrch dokonce brněnští Buldoci. Tatran si ale zkušeně držel vedení a soupeře do vyrovnání ani jednou nepustil.

Klíčový moment přišel v 55. minutě, kdy exbrněnský Ondrušek zvýšil na 5:3 pro Střešovice. Brno pak vsadilo na jedinou kartu, odvolalo gólmana a čtyřicet vteřin před konce trefou Veselého snížilo na rozdíl jediné branky.

V posledních vteřinách se Tatran o vítězství hodně obával, jenže jejich reprezentační gólman Kafka již svůj tým již tradičně podržel. Střešovice se tak radovaly z vítězství v poháru ČFbU pošesté za sebou.

„Byla to hodně těžká bitva. Nehráli jsme podle našich představ a když jsme získali náskok, tak jsme zbytečně ztráceli míčky. Bylo vidět, že řada z nás dlouho nehrála s hokejkou,“ prohlásil po zápase kapitán Tatranu Milan Fridrich, který pochválil gólmana Kafku.

„Chytal výborně. My jsme hráli v koncovce zápasu občas lehkovážně a prováhali pár situací, které jsme nevyřešili, jak jsme měli,“ pokračoval Fridrich, který byl ze zisku dalšího triumfu samozřejmě spokojen.

„Nebylo to náš primární cíl, ale určitě jsme chtěli poslední zápas vyhrát. Jsme rádi, že se nám to podařilo,“ dodal na závěr kapitán Tatranu.

„Do úvodní části jsme vstoupili s přílišným respektem. Ten jsme postupně ztratili a v mnoha ohledech jsme pak byli lepší než soupeř. Na obrat už bylo pozdě. Děkujeme našim divákům za podporu," řekl brněnský trenér Rudolf Škubala.

Bulldogs Brno – Tatran Střešovice 4:5 (1:3, 1:1, 2:1)

Branky: 5. Ondráček, 24. Kotlas, 45. Koutný, 60. Veselý – 7. a 15. Matejka, 15. Fridrich, 30. Deutsch, 55. Ondrušek. Rozhodčí: Dolanský, Sýkora. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:2. Diváků: 444.

MIROSLAV MAZAL