Za velmi těžkých podmínek si poradil jak se silným větrem, tak s pětaosmdesátým hráčem světa, kterého na French Open vyřadil Andy Roddick, a postupem do čtvrtfinále si zadělal na největší dosavadní úspěch kariéry. „Byl to neskutečný zápas, v prvním setu jsem hrál zázračně dobře,“ zářil Kližan radostí.

Za třicet minut uhrál 609. hráč světa první sadu poměrem 6:3, ale ve druhém setu hned ztratil podání, Minář vedl 5:2 a vypadalo to, že překvapení se nakonec konat nebude. „Neskutečně jsem to potom ale otočil na 6:5,“ popisuje plný euforie.

Slovo neskutečně je tady na místě. Za stavu 6:5 a 40:15 měl při svém servisu dva mečboly. Minář se ale z tohoto stavu dostal a hrál se tiebreak, ve kterém byl český hráč psychicky nahoře.

„Měl jsem obrovskou smůlu, ještě nejsem tak zkušený, abych to ustál. V tie–breaku hrál lépe,“ líčil 187 centimetrů vysoký hráč, mezi jehož nejsilnější zbraně patří dělový servis a forhend.

Minář ukořistil zkrácenou hru poměrem 7:4 a dramatický zápas vrcholil ve třetím rozhodujícím setu.

Leckterého hráče by taková věc zřejmě položila, ne tak Kližana. Ve třetím setu prohrával rychle 0:2. O pár minut později ale o pět let mladší Slovák vedl nad Minářem 4:2. Ani teď nebylo rozhodnuto, pražský tenista srovnal na 5:5, ale poslední dvě hry šly na účet Kližana, kterému na tribuně usilovně fandil i Dominik Hrbatý.

„Minář je velmi dobrý hráč, já si ho vážím, je to kamarád. Nebyl to můj životní zápas, ale teď vidím, že můžu být ve stovce, když budu na sobě pracovat,“ prohlásil Kližan, jehož životní zápas může přijít dnes v Agrofert Areně, kdy se postaví Tomáši Berdychovi.

„Já mám rád takové zápasy, kdy nemám co ztratit. I kdyby to skončilo dvanáct nula, tak se nikdo nemůže smát,“ pokračuje Kližan, který tuto stejnou větu prohlásil i před zápasem s Minářem.

Slovenský hráč není rozhodně nějaké zjevení. Je to vítěz juniorky na Roland Garros z roku 2006. „To je velmi dávno, teď se musím soustředit na mužský tenis, to je úplně jiný level,“ zůstává nohama na zemi hráč, který má za cíl stihnout kvalifikaci na US Open.

Zaskočíve čtvrteki Tomáše Berdycha, nebo se výsledek bude spíš blížit zmiňovaným dvanáct nula? V podvečer již budeme moudřejší.

Miroslav Mazal