„Titul patří mezi mé největší úspěchy. Zařadil bych ho k vítězství v mistrovství světa MX3 ve Švýcarsku nebo ke třetímu místu na domácím závodě mistrovství světa v Holicích," řekl Žerava.

Prostějovský motokrosař přitom švédský závod nezačal ideálně. „V první sobotní jízdě jsme zvolili špatné gumy. Také kvůli tomu jsem dobře neodstartoval, když jsem začínal kolem šestého místa," popsal začátek první jízdy.

Po stíhací jízdě se dostal do čela startovního pole.

„Dvě kola před cílem jsem ale spadl. Naštěstí mi nezhasla motorka, a tak jsem se ještě snažil ztrátu dojet. Nakonec jsem skončil druhý s vteřinovým odstupem za vítězem," poznamenal Žerava.

V neděli se podařilo odstranit technické problémy a český reprezentant zcela ovládl druhou jízdu. „Motorka už fungovala na sto procent. Hned jsem se dostal na první místo a nasadil tempo. Čtyři kola před koncem jsem měl patnáctisekundový náskok, a tak jsem zvolnil a jel na jistotu," řekl ke svému triumfu.

Čtyřicetiletý motokrosař přitom ve Švédsku málem nestartoval.

„Oslovil jsem českou federaci, jestli by mě nepodpořili. Ale ti mi řekli, že je veteráni nezajímají. Oslovil jsem tedy Slováky a ti měli úplně jiný přístup. Všechno mi zařídili. Velký podíl na mém úspěchu, tak má Slovensko," ocenil jezdec, který startuje i za stáj našich východních sousedů.

I když Žerava získal veteránský světový titul, do starého železa se nechystá.

„Pořád závodím s mladýma. Ještě stíhám. V této sezoně startuji v českém a slovenském šampionátu," uvedl.

Štěstí ale prostějovskému motokrosaři zatím nepřeje. Letošní sezonu provází neustálá zranění.

„Měl jsem výpadky. Při závodech na Slovensku jsem si poranil rameno, pak na kole záda a nakonec jsem si v Dlouhé Loučce vykloubil palec," vypočítal zdravotní problémy.

„Skoro se dá říct, že jsem měl více pauz než tréninku. I to mě ale asi nakoplo. Byl jsem odpočatý, plný energie a trochu mi to pomohlo," řekl motokrosař z Prostějova, který má ve své sbírce 14 českých titulů.