Český reprezentant ale nepropadá panice.

„Sezona ještě není ani v polovině. Doufám, že to bude lepší,“ věří Žerava.

Na začátku května jste v Portugalsku havaroval a výsledkem bylo umístění na rozhraní první a druhé desítky. Pak jste spadl i při druhém závodu mistrovství republiky v Kaplici a v průběžné klasifikaci vám patří až páté místo. O uplynulém víkendu přišly další karamboly v Chile a druhou rozjížďku jste nedokončil. Jaká je příčina této hrozné bilance?

Nevím, čím to je. Jsem pořád na cestách a moc netrénuju. Možná je to tím. Teď je do 6. června volno, tak se to budu snažit dohnat, abych se rozjezdil. Při posledním závodě v Chile byla těžká trať. Na skokové pasáži jsem v tréninku dvakrát škaredě spadl. V první rozjížďce jsem zase havaroval a musel jsem stahovat ztrátu. Při druhé se mi z ničeho nic zastavila motorka. Snad mi na konci sezony tyhle body nebudou chybět.

Čím to, že tak často končíte v kotrmelcích?

Těžko říct. Jestli je to z neustálého dlouhého cestování? Nevím. Každopádně se méně trénuje. Snažím se aspoň udržet fyzičku běháním a na kole.

Zdá se ale, že nejhorší máte za sebou. Závody v rámci mistrovství světa už nejsou v tak velkých vzdálenostech, jako tomu bylo dosud.

Přesně tak. Do Španělska i Portugalska jsme cestovali letecky, do Chile jsme letěli už v úterý. Celý týden jsem tak neseděl na motorce. Snad se to spraví. Na závodech se vždy snažím absolvovat celý trénink, abych se rozjel.

Nedaří se vám ani v mistrovství republiky, ve kterém obhajujete mistrovský titul. Po dvou závodech jste až na pátém místě.

První závod v Pacově mi docela vyšel. Byl jsem spokojený. S tím, že v Kaplici budou horší výsledky, jsem trochu počítal.

Na prvního Zarembu už ztrácíte čtrnáct bodů. Za jak reálný považujete boj o titul?

Uvidíme. Ještě jsou čtyři závody. Špička je hodně vyrovnaná. Soupeři jsou navíc dobře rozjetí. Stát se může cokoliv.

Obhajobu prvenství tedy nevzdáváte?

To ne. (důrazně) Budu bojovat do posledního závodu.

Příští víkend (6. a 7. června) pokračuje mistrovství světa pátým závodem v Holicích, což pro vás představuje jeden z vrcholů sezony.

Budu se snažit co nejlépe připravit. Mám v plánu několik tréninků. Nejhorší na tom ale je, že tréninková motorka z Chile dorazí až na závody. Musím být proto opatrný.

Vedení stáje od vás bude po nepovedeném úvodu sezony na domácí trati očekávat co nejlepší výsledek. Nepřevažuje u týmu zatím zklamání?

Zatím to jde. Snažím se všechno dojíždět a bodovat. Ještě není ani půlka sezony. Doufám, že se výsledky zlepší.

Troufáte si v Holicích zaútočit na bednu?

V mistrovství světa je startovní pole hodně vyrovnané. Když se dobře odstartuje a drží se tempo, tak se dá závodit na špici. Holickou trať samozřejmě dobře znám, čehož se budu snažit využít. Doma se člověk snaží, ale kolikrát to nevyjde. Budu se snažit zajet maximální výsledek, abych se doma ukázal.