Tým pražského Olympu přijel do Prostějova s dvěma reprezentantkami České republiky, se smečařkou Andreou Kossányiovou a univerzální hráčkou Terezou Vanžurovou. Blokařce Anně Kallistové parřil český reprezentační dres ještě donedávna.

První set probíhal vcelku klidně, oba celky se rozehrávaly. Pražanky snižovaly těsná vedení Prostějova, vyrovnaly na 4:4 a zlikvidovaly i stav 8:5 na 8:8. Třikrát těsně vedly, 11:12, 12:13 a 15:16, ale následně už spěl hanácký tým k vedení 1:0 na sety. Příležitost dostala od domácího kouče Miroslava Čady i Košická, prostějovští diváci oceňovali smeče Artmenkové, Hrončekové i Velikyiové, bloky dvojic Kubínová – Monzoniová a Artmenková -Velikyiová i obranné zásahy Chlumské a také dalších domácích volejbalistek.

V průběhu druhého setu Prostějovanky pražský tým do vedení nepustily, bylo ale evidentní, že v současnosti je u nás Olymp pro VK Modřanská nejvážnějším soupeřem. Když Kubínová za stavu 24:19 přetlačila nad sítí míč na pražskou polovinu hřiště, vedl Prostějov 2:0 na sety a byl už jistým finalistou Českého poháru.

Na začátku třetího setu se objevila mezi domácími hráčkami i Jovanovičová. Po počátečních tahanicích o vedení vedly prostějovské hráčky 10:5 a nějaká komplikace se nneočekávala. Vedení si pak udržovaly až do stavu 19:18. Po srovnání skóre ale narostla Pražankám křídla a utkání vyústilo v zajímavou dramatickou zápletku. Do dvoubodového vedení už žádný ze soupeřů nešel, v těsných vedeních se týmy střídaly a diváci viděli báječné představení. Čtyřikrát si vypracovaly prostějovské volejbalistky setbol, po smeči Artmenkové vedly 24:23, po další bombě Artmenkové 28:27, po úspěšném míči Horké 29:28 a když pražská Kallistová smečovala do autu tak vedly ještě 30:29. Za stavu 30:31 podávala pražská Kossányiová a domácí hráčky míč pustily s předpokladem, že skončí za zadní čárou. Zmýlily se a třetí set prohrály.

Ve čtvrtém setu šly Prostějovanky ze stavu 2:2 do vedení 7:2 a svůj bodový náskok pak navyšovaly i nadále. První mečbol domácího celku ještě pražská Vanžurová vynikajícím smečem na 24:15 odvrátila, ale to už bylo ze strany Pražanek vše.

„Už po prvním utkání u nás v Praze bylo jasné, že do finále postoupit nemůžeme, ale věděli jsme to už i dříve. Když jsme dostali Prostějov za soupeře již v semifinále, nebylo co řešit,“ konstatoval na tiskové konferenci po skončení zápasu trenér pražského Olympu Stanislav Mitáč. „Vyburcovat naše hráčky bylo dnes tedy těžké. Jsem rád, že jsme ustáli koncovku ve třetí části hry a vyhráli na Hané, stejně jako doma, alespoň jeden set. Ve čtvrtém, posledním, už byla naše koncentrace slabá. Velmi těžká utkání s lídrem naší extraligy máme za sebou…“

„Pražský tým jsme dnes nedostali pod tlak jak jsme chtěli,“ kritizoval trenér prostějovských Modřanek Miroslav Čada. „Naší silnou stránkou dnes nebyla podání. Dostaly příležitost i smečařka Darina Košická a blokařka Vesna Jovanovičová, smečařka Helena Horká hrála na univerzálu. Solange Soaresová pro lehké zranění odpočívala. Technické údaje prozrazují, že našimi nejúspěšnějšími hráčkami byly dnes Veronika Hrončeková a Tatiana Artmenková.“

VLASTIMIL KADLEC

VK Modřanská Prostějov – PVK Olymp Praha 3:1

Sety: 20, 19, -32, 15.
Rozhodčí: Luděk Grabovský, Zdeněk Grabovský.
Čas utkání: 94 minut.
Diváků: 350.
VK Modřanská Prostějov: Velikiyová, Kubínová, Horká, Monzoniová, Hrončeková, Artmenková, libero Chlumská – Košická, Jovanovičová. Trenér: Miroslav Čada.
PVK Olymp Praha: Kossányová, Kvapilová, Kallistová, Sládková, Halbichová, Vanžurová, libero Dostálová – Mudrová, Zoulová. Trenér: Stanislav Mitáč.