První zápas play off se pro Prostějovanky stal mačem roku. Po heroickém výkonu na domácí palubovce Modřanky zdolaly favorizovanou Rabitu Baku 3:2 a slavily tak jedno z nejcennějších vítězství klubové historie.

K odvetě tak prostějovské volejbalistky v úterý odcestovaly s velkou chutí. Let z Vídně do Istanbulu a následně do Baku byl pro tým hodně náročný. Proto letěly Modřanky s časovým předstihem, aby měly dost času na regeneraci i trénink v hale, kde se bude hrát.

Již dnes se mohou těšit na atmosféru odvetného zápasu prvního kola play off.

„Já jsem v Baku byl coby trenér slovenské reprezentace, takže tamní prostředí znám. Je velmi korektní a zajímavostí je, že na volejbal chodí převážně muži. Takže si to holky asi užijí a mohou se parádně předvést,“ popisoval s úsměvem trenér Prostějova Miroslav Čada volejbalové podmínky v Ázerbájdžánu.

Bouřlivá atmosféra

Přesto musí prostějovský celek počítat s bouřlivou atmosférou. Ázerbájdžánští fanoušci rozhodně ve vyprodané hale nechají poslední zbytky hlasivek. Modřanky se mohou předem spolehnout na to, že i když se jim nebude dařit, tak je méně než čtyři sety v Baku nečekají.

V případě jakékoliv výhry Prostějov samozřejmě postupuje do dalšího kola play off mezi sedmičku nejlepších týmů Evropy.

V případě prostějovské prohry, která je vzhledem k síle soupeře reálná, na oba týmy čeká zkrácený „zlatý set“ do patnácti bodů, který rozlouskne postupovou hádanku.

„Zlatý set může být naší výhodou. Soupeř bude pod větším tlakem,“ zamýšlí se trenér Čada. „Do zápasu budeme chtít vstoupit uvolněně a pokusit se samozřejmě vyhrát, aby k žádnému zlatému setu nemuselo dojít,“ říká Čada.

Stejného názoru je i hrdinka domácího utkání Šárka Kubínová. „Rozhodně tam jedeme vyhrát. Na zlatý set se nemůžeme spoléhat. Ten už je velkou loterií,“ říká prostějovská nahrávačka.

Větší balvan zodpovědnosti může paradoxně ležet na domácím celku. Vedení týmu Rabita Baku, který je napumpovaný petrodolary, si neúspěch v dvojzápase s Prostějovem nepřipouští. Proslýchá se, že v případě nepostupu přes Modřanky nechá šéf Rabity celý tým rozpustit.

Budou v křeči?

Obrovskou nervozitu ázerbájdžánský celek jasně demonstroval i tím, že po prohraném zápase v Prostějově nebyl nikdo z týmu ochoten dorazit na pozápasovou tiskovou konferenci.

„Soupeřky budou ve větší křeči, protože před vlastním publikem budou muset vyhrát. Musíme hrát uvolněně a této výhody využít,“ říká Kubínová.

Postupem by se český celek postaral o prvotřídní senzaci. „Těžko se odhaduje, jaké jsou naše procentuální šance. Vidím to tak padesát na padesát. Favority rozhodně nejsme, ale do utkání půjdeme s vírou, že zvítězíme. Určitě budeme chtít hrát na riziko,“ říká Čada. Jeho tým, který v letošním ročníku Champions League zdolal italského mistra Villa Cortese, nebo Cannes na francouzské palubovce, je rozhodně připraven postarat se o další senzaci.

Zápas v Baku startuje ve čtvrtek od 14 hodin českého času. V Ázerbájdžánu bude vzhledem k časovému posunu o tři hodiny více.