Zástupci z Česka, Slovenska, Rakouska, Španělska i Ukrajiny během víkendu v Přerově absolvovali dohromady asi tisícovku startů. Jednotlivé výkony plavců od 25 do 100 let rozhodčí přepočítávali dle koeficientu plavecké federace FINA.

„Ohlasy jsme měli dobré. Jsem spokojen, spadl ze mě velký kámen, protože poslední dva měsíce to bylo náročné,“ řekl ředitel závodu Tomáš Gadas.

Asi největší hvězdou víkendu byla rodačka z Přerova Sandra Kazíková. Účastnice olympijských her v Athénách (2004) a Pekingu (2008) či letošní mistryně světa v plavání ve studené vodě získala čtyři zlaté (100 m znak, 50 m volný způsob, 50 m znak a 200 m znak) a dvě stříbrné medaile (50 m motýlek a 200 m polohový závod).

Mezinárodní mistrovství České republiky v plavání kategorie masters v Přerově. Sandra KazíkováMezinárodní mistrovství České republiky v plavání kategorie masters v Přerově. Sandra KazíkováZdroj: Deník/Ivan Němeček

Ještě úspěšnější ovšem byla Šárka Landsmanová. Plavkyně oddílu Neptun Masters získala čtyřikrát zlato z kraulových disciplín, další tři nejcennější kovy přidala ze štafet.

Mezi muži se největším sběratelem medailí stal Alexander Mrůzek z VSK Univerzita Brno s bilancí dvě zlata, dvě stříbra a jeden bronz z individuálních soutěží a čtyř prvenství ze štafet.

Do Přerova zavítal třeba také známý redaktor České televize a kamarád dalšího z účastníků, domácího Ironmana Jaroslava Hýzla, Stanislav Bartůšek.

„V Přerově se plave vždycky krásně. Naposledy jsem tady plaval asi před čtyřiceti lety na mistrovství republiky. Myslím, že jsem tenkrát byl čtvrtý,“ zavzpomínal Bartůšek, pro kterého byl výzvou český rekord ve věkové kategorii 60 – 64 let na 800 metrů volný způsob. Za časem 11:19 zaostal o sedm sekund.

Mezinárodní mistrovství České republiky v plavání kategorie masters v Přerově. Stanislav BartůšekMezinárodní mistrovství České republiky v plavání kategorie masters v Přerově. Stanislav BartůšekZdroj: Deník/Ivan Němeček

Nejstarším účastníkem mistrovství byla vitální paní Dagmar Ferebauerová, ročník 1930, která startovala ve třech disciplínách. Nejstarším závodícím mužem se stal domácí Otto Havlíček narozen v roce 1937. Také on startoval třikrát.

Šampionátu se zúčastnili také legendární přerovský prsař Mirek Milý, další přerovský odchovanec, motýlkář Rostislav Šlechta, či výborná prsařka Hana Bohuslávková z pražského klubu Neptun Masters. Slovák Róbert Valovič na mistrovství čtyři národní rekordy ve své věkové kategorii.

Hokejová NHL Global Fan Tour v Přerově.

Olomoucká výprava

Nejúspěšnějším z krajských oddílů se stal oddíl z SK UP Olomouc s dvanácti „hobbíky“ pod vedením trenéra Jiřího Duba.

Olomoučtí Marek Janout (1973) a Gabriela Sázelová (1992) vydobyli jedno druhé a tři čtvrtá místa. Nejdéle závodící Ladislav Bank (1940) prodloužil svou bohatou závodní plaveckou kariéru na obdivuhodných 70 let startem na 50 m znak.

Za zmínku stojí skvělý čas 28,98 s Jakuba Navrátila (1991) na 50 m volný způsob i proto, že Navrátil závodí hlavně v triatlonu.

Jaroslava Charouzová (1962) a Luděk Mikota (1965) dosáhli ve svých věkových kategoriích dohromady na čtyři druhá, jedno třetí a jedno čtvrté místo.

Mezinárodní mistrovství České republiky v plavání kategorie masters v Přerově. Výprava plavců z OlomouceMezinárodní mistrovství České republiky v plavání kategorie masters v Přerově. Výprava plavců z OlomouceZdroj: archiv SK UP Olomouc

Zářil zábřežský Šíp

O velkých úspěších v Přerově mluví také plavci ze Zábřehu. Premiéru v kategorii D (40 – 44 let) si odbyl Jiří Verner, kterému se podařilo získat třetí místo v polohovém závodě na 200 metrů.

Petru Horvátovi se v kategorii E (45 – 49 let) podařilo získat čtyřikrát třetí místo (200 m prsa, 400m polohový závod, 200m motýlek a 50m znak).

Nejvíce cenných kovů pro Zábřeh získal Jiří Šíp – ze šesti startů si odvezl šest medailí. Vybojoval dva tituly mistra republiky v kategorii E (45 – 49 let, 400 m polohový závod a 200 m znak) a čtyřikrát druhé místo (50 m znak, 100 m znak, 100 m prsa a 200 m polohový závod). V celkovém pořadí bez rozdílu věku dle bodového hodnocení doplaval pro dvě třetí místa, porazil tak mnoho o generaci mladších plavců a získal tím krásné poháry pro absolutního vítěze.

Ti nejlepší se navíc kvalifikovali na mistrovství Evropy v plavání kategorie masters, které se bude konat na přelomu srpna a září v Římě.

Mezinárodní mistrovství České republiky v plavání kategorie masters v Přerově. Úspěšní plavci ZábřehuMezinárodní mistrovství České republiky v plavání kategorie masters v Přerově. Úspěšní plavci ZábřehuZdroj: archiv Plavecký klub Zábřeh