„Myslím si, že je nejlepší, je svůj. Největší zbraní je jeho servis. Ten asi nemám po něm,“ usmívá se postavou zatím drobnější aktuálně 29. junior světa. Pouze dva hráči jeho ročníku 2007 z celého světa jsou momentálně nad ním.

Zlatý kanár 2023 v Přerově. Gabriela Soukalová
Zlatý kanár OBRAZEM: Krásná Soukalová i Vondroušová. Menšík hrál na bicí

Magický Mrva dovedl Česko k juniorskému daviscupovému titulu. Tak zní titulek článku na oficiálním webu ITF, který už dobře o talentu z Prostějova ví. Právě Maxim byl stěžejním článkem týmu hochů do 16 let, který na začátku listopadu ovládl nejprestižnější soutěž družstev mezi juniory.

„Byl to pro nás pro všechny neskutečný úspěch. Hrozně moc jsem si to užil, měli jsme skvělou atmosféru i kapitána, pana Josefa Čiháka. Byli jsme dobrý tým,“ vychválil Mrva kdysi hráče elitní stovky.

Uklidni se!

Během finále Davis Cupu s Itálií ukázal naplno i svůj temperament. Po vítězném singlu, díky němuž srovnal stav na 1:1 na zápasy a mohl pak ve čtyřhře vybojovat po boku Jana Kumstáta celkový triumf, se nebál směrem k lavičce soupeře razantně gestikulovat: „Calm down!“ I s lehce posměšným úšklebkem.

Zdroj: Youtube

„Tohle by neměl dělat, měl by za sebe nechat mluvit jeho skvělý tenis,“ všiml si britský komentátor on-line přenosu.

„Jeden Ital v prvním zápase hodně ,povzbuzoval’ i Česky. Nevím proč. A potom dostali. Tak, když jsem vyhrál, ukázal jsem mu, ať se uklidní,“ vysvětloval Maxim Mrva během slavnostního předávání Zlatých kanárů moderátorovi Petru Vichnarovi.

A proč ne, když je vaším vzorem Kyrgios? Další nával emocí přišel po vítězném deblu, hlasité „Vamos“ muselo být z Córdoby slyšet snad i v asi 140 kilometrů vzdálené Seville.

„Byl to těžký rok. Byl jsem hodně často zraněný,“ připomněl Mrva, který by jinak v juniorském žebříčku byl pravděpodobně v ještě vyšších sférách. Zatím byl nejlépe desátý.

„Pořád se ale snažím zlepšovat a dělám pro to s celým týmem maximum, i když někdy jsem takový otravný,“ přiznává Maxim, že asi nebude úplně nejjednodušší osobností. To zajisté uvidíme v budoucnu.

Jisté je, že potřebné sebevědomí ani talent mu nechybí. Cíle jsou jasné, Mrva chce jednou do světové desítky mezi muži a vyhrávat grandslamy. „Když budu makat, snad se to podaří,“ uzavírá šestnáctiletý zázrak TK Agrofert Prostějov.

Zlatý kanár 2023 v Přerově. Jiří Lehečka
Lehečka se chce držet ve dvacítce. Berdych je jestřábím okem týmu, říká