Slovenský lodivod hanácké legie se rozpovídal po nepříliš povedeném utkání proti BBK Brno. Co všechno vyšlo z koučových úst po závěrečném duelu základní části elitní české soutěže?

Můžete střetnutí s Brnem zhodnotit?

Z našeho výkonu nejsem vůbec nadšený. Kluky jsem upozorňoval na to, že nepůjde o jednoduchý zápas, když soupeř bojuje o záchranu. Možná pod dojmem tohoto varování mužstvo zvládlo první poločas jakž takž, ale po přestávce to bylo z naší strany velice špatné. Projevila se nekoncentrace, volba špatných střeleckých pozic a další nedostatky, takže z druhého poločasu jsem dost rozčarovaný.

Myslíte, že bude mít tento výkon nějaký dopad směrem k play off?

Teď se to těžko hodnotí, vše nejspíš ukáže až první čtvrtfinálový souboj v Pardubicích. Doufám, že negativně se utkání s BBK do vyřazovací fáze nepromítne, ale malý otazníček tady bohužel visí. Forma mužstva může vygradovat, ale také nemusí. My uděláme maximum pro naplnění první varianty.

Druhá půle proti Brnu byla opravdu mizerná, hráči například neproměnili ani jeden ze dvaceti trojkových pokusů. Je i tohle záležitost slabé koncentrace či podcenění soupeře?

To ne. Příčina tohoto problému vězela ve zmíněném špatném výběru střeleckých pozic. Například Kudelin po pauze vypálil nepřesně hned čtyřikrát za sebou, z toho dvakrát přes hráče a potom znovu po oddechovém čase, ačkoliv byl důrazně upozorněn, aby to už nedělal. Jeho počínání vneslo nervozitu do hry celého týmu, pro zbytek zápasu se tím rozpadlo naše kolektivní pojetí.

Jste tím hodně zklamaný? A budete hráče nějak kárat?

Zklamaný samozřejmě jsem, ale že bych z toho dělal nějakou velkou vědu, to zase ne. Sám důkladně podumám, proč tahle potíž znovu vznikla, a vyvodím z toho patřičné důsledky. Je zřejmé, že pokud takoví basketbalisté přistoupí k zápasu podobným způsobem, je někde chyba.

Jak bude vypadat týden do úvodního čtvrtfinále, jež vás čeká 9. května na pardubické palubovce?

Ve čtvrtek je na programu normální trénink a regenerace, na pátek a sobotu dostane mančaft volno. V neděli pak máme dvoufázovou přípravu, v pondělí i v úterý potrénujeme jednou a ve středu už to v Pardubicích vypukne. Hodně času budeme pochopitelně věnovat taktické přípravě.

To bude jistě potřeba, vždyť s Východočechy máte letos nepříznivou bilanci dvou vítězství a tří porážek. Považujete je za nepříjemného protivníka?

Určitě. Oni dokáží hodně kousat, proto musíme co nejvíce těžit z týmové hry. Možná to zní jako klišé, ale individuální statistiky postrádají v play off jakýkoliv význam, podstatný je pouze kolektiv. Pevně věřím, že kluci tohle chápou a budou se podle toho na hřišti i mimo něj chovat.

Pardubice šly po skvělé první polovině základní části v poslední době herně dolů. Víte proč?

Roli určitě hrají zranění některých jejich hráčů, například Novotný je pro ně klíčovým borcem. Navíc mají věkově starší mužstvo a z tohoto pohledu je čtyřiačtyřicet kol dost velká porce. Oni se ale pro klíčovou fázi sezony jistě dají dohromady, s nějakou slabší formou nesmíme kalkulovat.

Stále vám chybí zraněná dvojice Crisp – Tomaszek. Jak to s nimi vypadá?

Cameron má problémy s bolavou nohou, trápí ho v minulosti operované místo. Není to žádná sranda, v té noze má deseticentimetrový titanový šroub a bolesti jsou poměrně velké. Přesto by se měl od neděle zapojit do přípravy. U Roberta se jedná o potíže se zády a u těch nikdy nevíte přesnou prognózu. Rozhodně zkusí trénovat a uvidíme.

Takové dvě opory by v rozhodujících bitvách celé soutěže jistě hodně scházely.

To je jasné. Sám jste viděl, jak teď chvílemi lepíme sestavu s Novákem na postu číslo čtyři, kde se necítí zrovna nejlíp. Chybí nám prostě dva velmi kvalitní hráči do rotace a to je vždycky znát. Snad se včas uzdraví, každopádně musíme dělat s tím, co máme k dispozici.