„Z toho, co se kolem mě děje, jsem neuvěřitelně zklamaná a v šoku. Nemůžu tomu stále uvěřit a považuji to za svou životní křivdu. Jsem si vědoma, že jakýmkoli rozhovorem či prohlášením rozhodnutí mezinárodního Arbitrážního soudu v Lausanne nezvrátím a pravidla nezměním, ale přesto mi to nedá a pár slovy se k celé věci vyjádřím," rozhodla se sdělit své stanovisko.

„To, že se látka v mé moči našla, popřít nemohu. Na druhou stranu mi nebylo umožněno, abych porovnala DNA moči se svojí DNA. Udělala jsem vše, co bylo v mých silách, abych dokázala svou nevinu," upozornila rodačka z Tištína s tím, že sama využila veškerých možných prostředků na svoji obhajobu.

„Například jsem podstoupila i analýzu vlasu, která prokázala, že se o doping nejednalo, a tudíž šlo o náhodné požití neterapeutické dávky. Neterapeutická dávka nemohla na moji výkonnost mít jakýkoli pozitivní vliv a případně moji výkonnost zlepšit, ba naopak po vyjádření doktorů odborníků mi mohla v danou chvíli uškodit," pozastavuje se účastnice olympijských her v Pekingu, kterou by nominace do Londýna neminula.

„Paradoxem je, že clenbuterol pro mé sportovní odvětví nemá žádný význam. Dle těchto skutečností nemůže být v mém případě používáno slovo doping! Žádné léky neužívám a ani jsem neužívala. Pro mě možným vysvětlením je požití této látky z kontaminované stravy. Což se v dnešní době stává, jak je patrno z jiných podobných případů," upozorňuje na několik obdobných případů, ve kterých byli sportovci nakonec omilostněni.Jana Horáková (vpravo)

„Jsem sportovec, který doping neuznává a který zastává čistotu sportu a fair play. Nikdy bych se k něčemu takovému, jako je doping, nesnížila. To říkám s naprosto čistým svědomím a nic na tom nemění ani má dopingová kauza. Díky této kauze jsem pochopila, že vše není černobílé, jak se může na první pohled zdát. Chci, aby se proti dopingu bojovalo, ale to co se z pohledu mých očí děje v zákulisí je čistý hon na čarodějnice a velice slušný byznys pro určitou skupinu lidí," myslí si Jana Horáková.

Přes to všechno musela svůj trest přijmout. Proti verdiktu nejvyšší sportovní instatnce není žádného opravného prostředku.

„Mrzí mě, pokud je tímto případem poškozeno jméno Českého svazu cyklistiky, mých sponzorů, cyklistiky a BMX obecně. Chtěla bych se jim tímto omluvit a zároveň poděkovat za to, že mi věřili a věří, a že stojí na mé straně. Moc si toho vážím. Českému svazu cyklistiky bych chtěla poděkovat, že zohlednili i lidské hledisko a slepě nepředčítali pravidla, jak je tomu v případě Arbitrážního soudu v Lausanne," vzpoměla na omilostňující stanovisko české cyklistické asociace.

„Snad mým fanouškům budiž útěchou, že já mám čisté svědomí a nikdy jsem vědomě žádnou látku nepožila a neudělala jsem nic, co by je mohlo zklamat," zdůraznila Horáková.