„Momentálně máme v oddílu šestnáct žáků," prozradila předsedkyně lukostřeleckého oddílu Magda Majarová a jedním dechem dodala: „Zájem o lukostřelbu v poslední době narůstá."

Lukostřelbě se v Česku věnují děti už od šesti let. V Prostějově však začínají až devítiletí sportovci. „Český lukostřelecký svaz má kategorie dětí 6–8 let, 9–10 let. Takže někde začínají již v tomto věku. My v Prostějově bereme děti od 9–10 roku," dodala Majarová.

Lukostřelba není jednoduchý sport a děti musejí pořádně trénovat. „Venkovní tréninky máme dvakrát týdně, a to pro začátečníky hodinu a půl. Žáci, kteří se zúčastňují soutěží a Mistrovství České republiky, trénují třikrát týdně hodinu a půl. V hale je to dvakrát týdně pro všechny," nastínila předsedkyně prostějovského oddílu.

„Lukostřelecký trénink je zaměřený na koordinaci pohybu, zvládání základů lukostřelecké techniky, protahovacích cviků. Během venkovní sezóny jsou tréninky zpestřeny různými hrami."

Jak je sport finančně náročný?

Cena tohoto sportu ale není až tak vysoká. Prostějovští Robinové Hoodové platí oddílu dvě stě korun měsíčně. „Za školní rok to činí dva tisíce korun," spočítala Magda Majarová.

Samotná výbava malého lukostřelce je však dražší.

„Pořízení lukostřelecké výbavy pro začátečníka stojí včetně sady šípů, sada je dvanáct šípů, tři a půl až čtyři tisíce. Vybavení žáka, který se zapojí do soutěží, se dá pořídit do deseti tisíc. Nejdražší je koupě luku. V rámci možností pro úplné začátky oddíl vybavení zapůjčí," vysvětlovala Magda Majarová.

Dítěti pak stačí na jednu sezonu většinou jen sada šípů. „Ve většině případ stačí na sezónu sada šípů, pokud dítě rychle nevyroste, může vydržet i déle. Je to individuální," řekla předsedkyně oddílu.

Úspěchy na sportovním poli

Prostějovští lukostřelci patří k těm nejlepším v zemi.

„Na závodech se naši žáci umisťují na předních místech. Pravidelně vozí medaile. Družstvo mužů se drží na špici v soutěži I. ligy. V minulosti největší úspěch mládeže byla účast Františka Hajduka na prvních OH mládeže v Singapuru. Reprezentační družstvo kadetů, ve kterém startovali naši dva členové Mirek Hudec, Vojta Dub a Michal Keichler (Start Praha) obsadilo na MS kadetů v Antálii čtvrté místo," pochlubila se Magda Majarová.

A další velký úspěch je momentálně před prostějovskými lukostřelci.

„V současné době má dobré výsledky junior Michal Hlahůlek, který v příštím roce už bude startovat mezi muži. Michal je zařazen do reprezentačního družstva dospělých B, je v přípravě na Mistrovství Evropy, které se bude konat v květnu v Nottinghemu. Letos Michal Hlahůlek startoval na Mistrovství světa v Yutongu USA, kde obsadil sedmapadesáté místo," doplnila Majarová.