Polský dráhař v srpnu na Mistrovství Evropy v Glasgow dokonal svůj zlatý hattrick, ale úspěch na prostějovském memoriálu mu zatím uniká. Motivace vyhrát na domácí půdě letos bude o to větší, že se fanouškům představí v dresu mistra Evropy.

„Chtěl bych vyhrát pro sebe, pro tým, i pro diváky,“ neskrývá málomluvný Polák, za nějž hovoří především výsledky.

Pszczolarski první titul mistra Evropy oslavil už v roce 2015, letošní šampionát ve Skotsku ovládl naprosto suverénně a v cíli nadělil soupeřům čtyři okruhy.

„Každý titul byl jiný. Už v ten první jsem věřil. Druhý titul byl pro mě prvním v Elite, takže to bylo hodně náročné. Ten poslední z Glasgowa ale byl nejlepší závod mé kariéry,“ přiznal sedmadvacetiletý cyklista.

Závody dračích lodí zajímají velké i malé.
Plumlovský drak již o víkendu U Vrbiček

Rodák z Vratislavi se opět těší na prostějovskou atmosféru a nevadí mu ani betonová dráha, která občas přináší nepříjemná zranění.

„Je to jedničkový závod UCI, atmosféra je podobná jak na velkých závodech. Pro letní sezonu je betonová dráha super, i když je to trochu nebezpečné, navíc mám teď zuby v opravě. Před rokem a půl jsem tady spadl v poslední zatáčce na Grand Prix. Ale taková je cyklistka,“ usmívá se sympatický Polák.

Ten nebude jedinou hvězdou domácího týmu TUFO Prostějov. Diváci se mohou těšit na české závodníky Luďka Lichnovského nebo Dana Babora. Chybět nebudou ani zahraniční hvězdy.

„Startovní listina se zatím tvoří. Máme zatím přihlášky z dvanácti států, nejzajímavější je asi Austrálie. Přihlásilo se také portugalské duo Rui a Ivo Oliveira nebo Rus Artur Ershov,“ řekl ředitel závodu Michal Mráček.

Letošní ročník se uskuteční na rozdíl od těch předchozích v pátek a v sobotu. Diváci se mohou opět těšit na dva dny plné atraktivní cyklistiky. První den budou závodníci zápolit ve sprintech, v bodovacím závodě a v disciplíně všestrannosti v omniu. Druhý den budou na řadě scratch, keirin a vrchol celého memoriálu madison, tedy závod dvojic.

Loni jej vyhrála rakouská dvojice Mastaller-Matzner, která však triumf obhajovat nebude, protože se představí jen jeden z rakouského dua Stefan Mastaller. Novinkou je, že se v tomto roce poprvé v madisonu představí i ženy.

Závody budou tradičně vrcholit ve večerních hodinách pod umělým osvětlením. Vstupné je dobrovolné a výtěžek z něj půjde na oddělení onkologie v Olomouci.

Memoriál Otmara Malečka na prostějovském velodromu
Malečkův memoriál nabídl v Prostějově světovou cyklistiku. Podívejte se