„V našem oddílu máme na třicet dětí, a to v rozmezí od pěti do jednadvaceti let. Ten nejlepší věk pro start v tomto sportu je mezi čtyřmi a pěti lety. Tam jde především o to poznat brusle a led," prozradila trenérka prostějovských krasobruslařů Monika Tanečková.

Sice píšeme krasobruslařů, ale prakticky se jedná hlavně o krasobruslařky. Tanec na ledě je převážně doménou dívek.

„V oddílu máme jen jednoho jediného chlapce a chtěli bychom jich více. Kluci to mají v našem sportu jednodušší, prakticky vždy jsou na stupních vítězů. Je jich tak málo, že i ten poslední je většinou na třetím místě," líčila Monika Tanečková počty malých krasobruslařů.

U dívek je to přece jen něco jiného.

„Dívek je samozřejmě víc a uspět je o poznání těžší," dodala Tanečková.

Krasobruslení je sice na pohled krásným sportem, ale za každou jízdou se schovává velká dřina a trénování. „Čím víc se trénuje tím lépe. Když ale budu konkrétní, tak týdně je to pět hodin na ledě, hodina baletu, hodina a půl gymnastiky a potom suchá příprava," vyjmenovala Monika Tanečková.

Tisíc korun měsíčně

Ani cena krasobruslařského sportu není nízká.

„Rodiče platí tisíc korun měsíčně, a to deset měsíců. Nejdražší na našem sportu je led a zaplacení plochy pro tréninky. Celková cena není nejnižší, na druhou stranu děti mají přes třicet hodin tréninků v jednom měsíci z tohoto pohledu, to není až tak závratná částka," doplnila koučka Tanečková.

Také výbava malých krasobruslařů a krasobruslařek je finančně náročnější.

„Základem jsou kvalitní kožené brusle. Cena nových je taky poměrně vysoká, ale u dětí doporučuji a sama to tak dělám, že kupuji klidně starší brusle. U nás v klubu dochází k takovému „dědění", což finančně značně uleví. Podobné je to i se šaty na závody. Navíc není nutné kupovat dítěti drahé nové brusle a šaty, když není jisté, že u tohoto sportu zůstane," poradila rodičům nových Vernerů Monika Tanečková.

Trénink

„Menší děti v prostějovském oddíle trénují normálně v oteplených kalhotách a mikině. Až ty větší bruslí v kostýmech. Tam už to většinou chodí tak, že rodiče dítko odmění za úspěšné závody," usmívala se trenérka krasobruslařek.

Prostějovský oddíl má také na svém kontě velký talent. Eliška Hubáčková, která už je v kategorii senior skončila na Mistrovství České republiky druhá.

„Nám bohužel chybí dostatek času na ledě, tak Eliška trénuje momentálně ve Zlíně, ale stále spolupracuje s naším klubem," řekla Monika Tanečková.

Pro malé zájemce o bruslení, pak existuje škola a školka bruslení.

„Tam máme i čtyřicet dětí. Jde o to děti jednoduše naučit bruslit. Někteří zůstanou u krasobruslení a jiní ne, ale každopádně jde o pohyb a seznámení se s ledem. Děti naučíme základy bruslení a celý kurz se uzavírá karnevalem. V zimě na Mikuláše a na jaře na čarodějnice," připomněla Monika Tanečková.