Jaký je pro vás návrat do českého basketbalu? Překvapilo vás něco?

Já jsem už určité informace měl od bráchy, který hraje za Pardubice, takže jsem trochu tušil, do čeho jdu. Zatím to jsou dobré pocity, ale jsme samozřejmě teprve na začátku sezony. Všechno se bude odvíjet až od toho, jak nám ta sezona půjde.

Sledoval jste českou ligu i v době, kdy jste byl v zahraničí?

Do loňského roku, než jsem se vrátil zpět do Evropy, jsem v Americe českou ligu vůbec nesledoval. Už jen kvůli časovému posunu. Když jsem byl v Americe, tak jsem jen nějaké informace četl na internetu, ale když jsem se loni vrátil do Španělska, tak jsem měl možnost již sledovat přenosy na internetu. Hlavně bráchovy zápasy.

Liší se příprava nějak výrazně od vašich předchozích působišť?

Docela dost. Hlavně v počtu utkání, které jsme odehráli. Měli jsme tři turnaje v řadě, kde se hrály tři zápasy během tří dnů. Bylo to opravdu náročné a před tím jsem se s tím nikdy nesetkal. Bylo to dané kvůli poháru, protože se začíná dřív. Takže jsme si museli ozkoušet všechny systémy a my, noví hráči, abychom zapadli do týmu.

Co nejvíce rozhodovalo, že jste se vrátil do české soutěže?

Rozhodovalo několik faktorů, když jsem přebíral nabídky, které jsem měl. Prostějov je ambiciózní tým a hlavně mě lákal faktor, že budu hrát evropské poháry. Mohl jsem zůstat ve Španělsku a hrát tam třetí nebo při nejlepším druhou ligu. Ale to, že budu hrát doma a doufejme i evropské poháry, není po šesti letech v zahraničí vůbec nezajímavé.

Jak hodnotíte svoje působení v univerzitní soutěži NCAA ve Spojených státech, kde jste působil čtyři roky?

Jsem spokojený s tím, jak jsem se prosadil. Poslední dva roky jsem byl kapitán družstva a odehrál jsem přes třicet minut za zápas. Bylo pro mě vynikající, že mě koučoval trenér se zkušenostmi z NBA a také z čínského nároďáku. Hodně jsem se od něj naučil a já si nemůžu stěžovat. Pro mě jako rozehrávače ta konfrontace v NCAA byla dobrá a myslím, že jsem tam udělal pokrok v kariéře.

Jak jste zapadl do prostějovského mužstva, jaké bylo vaše přijetí v kabině Orlů?

Já myslím, že jsem zapadl dobře. (usmívá se) Hodně pomohlo to, že umím z Ameriky dobře anglicky, protože máme v týmu hodně cizinců. V kabině tedy vládne čeština i angličtina. Jinak po lidské stránce jsem zapadl dobře, s tím nikdy nemám problémy.

Jste připraven na tlak, který se na vás, jako na zkušeného hráče, může vytvořit?

Já si myslím, že těch kvalitních hráčů máme víc. Já to mám dobré, že se střídám s Gino Lawrencem, který má samozřejmě svoje kvality. Beru na sebe odpovědnost, protože vím, že jsem reprezentant a tuším, co se ode mě čeká. Ale nechtěl bych to brát tak, jako že já všechno musím odehrát. Máme hodně kvalitních hráčů, takže si myslím, že se o to všechno podělíme dohromady.

Jak se vám zamlouvá Prostějov jako vaše nové město k životu?

Já se tady pořád trošku rozkoukávám, protože toho volného času opravdu moc nebylo. Zatím jsem poznal dvě restaurace, kam chodíme jíst. Samozřejmě je to malé město, ale mně se tady líbí. Lidé jsou tady příjemní, hodní a usměvaví a to se mi líbí.

Ve středu nastoupíte v odvetě kvalifikace poháru EuroChallenge proti Domžale. Máte jasný cíl postoupit?

Tým má velký potenciál. Toho musíme využít k postupu. Chceme do Prostějova přivést další tři kvalitní evropské týmy.

MIROSLAV MAZAL