Dvacetiletý hráč prostějovského klubu poprvé nakoukl mezi dvě stě nejlepších hráčů světového žebříčku a připsal si i premiérové vítězství v zápase Davis Cupu. Pokud se mu podaří naplnit vysoké cíle, může se rodák z Bílovce zařadit již letos mezi světovou elitu.

Před měsícem u jeho jména svítila číslovka 176. Lepší umístění na žebříčku nikdy neměl. „Můžu být pozitivní, ale byl bych rád, kdyby to bylo ještě lepší Do konce sezony bych chtěl být ke stovce nebo nejlépe do stovky," prohlašuje Adam Pavlásek.

Cestu mezi tenisovou smetáku letos začal na Australian Open, kde prohrál ve druhém kole kvalifikace maraton s Janem Hernychem.

Prohra 12:14 v rozhodujícím setu mohla nahlodat jeho psychiku.

V březnu ale poprvé vyhrál zápas Davisova poháru, když 
s Jiřím Veselým v pěti setech udolal australský pár Sam Groth, Lleyton Hewitt.

Na challengerech dlouho ne a ne vyhrát zápas v hlavní soutěži dvouhry, až přišel domácí turnaj v Ostravě, který talentovaného tenistu pořádně nakopl.

Adam Pavlásek podporován domácím publikem postoupil do finále, ve kterém prohrál s Inigo Cervantesem ze Španělska. Svůj premiérový titul z okruhu challenger tak mohl získat hned na další zastávce v Římě, tam ale ve finále narazil na Aljaže Bedeneho, reprezentanta Velké Británie. I tak dvě finále v řadě mohl brát jako výborný výsledek, který mu zajistil nejlepší ranking kariéry. „Poskok žebříčkem je to velký," kvitoval Pavlásek.

Následoval prostějovský challenger Czech Open, kde Adam Pavlásek obhajoval loňské senzační semifinále. Jenže los byl k němu krutý 
a pro první kolo mu přisoudil hráče první stovky světového žebříčku, Srba Dušana Lajoviče. Pavlásek prohrál dvakrát 3:6.

„Každá prohra mě bolí. Měl jsem dobrou fazonu," litoval porážky. Dvakrát víc ho mohla mrzet kvůli neobhájeným bodům. V pondělním vydání žebříčku tak ze světové dvoustovky vypadl. „Bohužel jsem prohrál. Tento turnaj je za mnou a doufám, že to napravím na turnaji v Praze," hlásil Pavlásek minulý týden.

Na challengeru Sparta Prague Open, který se tento týden koná ve Stromovce, zvládl Pavlásek první kolo hravě, když porazil Francouze Vincenta Millota 6:3 a 6:2. Pokud dojde daleko, může se znovu přiblížit svému žebříčkovému maximu.

Po vystoupení v Praze Pavlásek zavítá na nový turnaj okruhu challenger, který se bude hrát v Popradu, a pak už zahájí travnatou část sezony, 
i když pořádně zkrácenou.

„Poletím jen na kvalifikaci Wimbledonu. Naposledy jsem hrál na trávě tři roky zpátky ještě v juniorské kategorii. Už ani nevím, jaké to bylo, ale těším se na to," uvedl Pavlásek, který si hlavní soutěž grandslamového turnaje ještě nezahrál.

Třeba se náročným kvalifikačním sítem probije právě 
v Londýně.