Na Velké ceně letos startovalo bezmála 250 plavců. Na bazéně bylo možné zhlédnout nádherné výkony a napínavé souboje o medaile. Několikrát se podařilo překonat rekord Velké ceny zásluhou českých juniorských reprezentantů Marka Osiny z Kroměříže, Terezy Kanalošové z Ostravy a Michaely Šímové z TJ Šumperk. Hlavní cenu Velké ceny letos získala domácí Lenka Skoumalová a Antonín Grossberger ze Znojma. Ta je udělována závodníkům, kteří během závodů dosáhnou nejhodnotnějšího bodového výkonu podle tabulek FINA.

Skoumalová byla celkově nejúspěšnější z prostějovských plavců. Ze svých šesti startů získala celkem šest medailí – tři zlaté (100VZ, 200VZ a 100M) a tři bronzové (200P, 100PZ a 100P). Lenka si závody vyloženě užívala. Plavala lehce a s úsměvem si vytvořila několik osobních rekordů.

Druhá z domácích reprezentantek Michaela Petrželová dvakrát vystoupila na nejvyšší stupeň vítězů, když dohmátla jako první na 100 a 200 metrů volný způsob. Dvakrát skončila stříbrná na 100 metrů znak a 100 metrů polohově.

Fantasticky plaval Lukáš Řehořek, který také vybojoval dvě první místa na 50 a 100 metrů prsa a dvě stříbrné pozice za 50 a 100 metrů znak. Další zlatá medaile mu unikla kvůli nešťastné diskvalifikaci. Na 100 metrů polohový závod vedl s obrovským náskokem, ale zapomněl se a udělal špatnou obrátku. Hned si to uvědomil, ale nešlo už s tím nic dělat. I přesto je Lukáš velkou nadějí prostějovského plavání a ještě o něm hodně uslyšíme.

Ve stejné kategorii desetiletých vybojovala prvenství ještě Dominika Smékalová, když zvítězila na 50 m prsa a na 100 m prsa obsadila třetí místo. Těsně za vítězi zůstali na bramborovém stupni Filip Slanina a Eva Marciánová. Všichni ostatní naši plavci si vylepšili osobní rekordy, i když na medailová umístění nedosáhli.

Velká cena se opět vydařila, jak po stránce výkonů plavců, tak organizačně. Na organizaci Velké ceny se podílelo i 15 nových rozhodčích, kteří byli vyškoleni a na Velké ceně si prošli praktickou částí školení. Velká cena tak znovu přispěla k dobré pověsti města Prostějova.

Velké poděkování patří všem, kteří tento mítink podpořili, zejména Domovní správě Prostějov, která byla generálním partnerem, Hodinářství Skoumal, které darovalo hlavní ceny, a e–shopu b-sport.net.

MARKÉTA MATYÁŠKOVÁ