Že by anketu se čtrnáctiletou historií mohl letos ovládnout někdo jiný než hvězdná reprezentantka TK Agrofert Prostějov, není příliš reálné.

„Popravdě si nedovedu představit, že by v našem kraji vyhrál někdo jiný než nejlepší sportovec České republiky," uvedl na tiskové konferenci hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Základními kritérii pro účast v anketě jsou dosažené sportovní výkony v roce 2014 a příslušnost ke klubu registrovanému v Olomouckém kraji.

Obě podmínky Petra Kvitová splňuje a nejspíš tak převezme pomyslné žezlo od svého klubového spoluhráče Tomáše Berdycha, který se ze svého již sedmého vítězství radoval před rokem v Olomouci.

Tenisté v Olomouckém kraji vládnou už dlouhodobě.

„Pokud sledujeme Davis Cup, Fed Cup nebo velké turnaje, tak se v podstatě nic jiného skoro nenabízí," řekl hejtman Jiří Rozbořil.

Jednatel společnosti TK Plus, která anketu spolupořádá s Olomouckým krajem, Miroslav Černošek vidí ocenění tenistů jako zasloužená.

„Jsem rád, že vyhodnocení nejlepšího českého sportovce loňského roku a tím pádem sportovce kraje, zlomilo monopol olympijských medailistů, protože mám pocit, že jsou sporty, které jsou globální 
a pak ty, které se hrají jenom 
v některých zemích světa," prohlásil Miroslav Černošek.

Petra Kvitová loni ovládla dva turnaje kategorie WTA, zahrála si jako čtvrtá hráčka pořadí světového žebříčku Turnaj mistryň v Singapuru, ale především výraznou měrou pomohla k českému triumfu ve Fed Cupu a podruhé v kariéře ovládla nejslavnější grandslamový turnaj světa – Wimbledon.

Na konci roku pak byla vyhlášena nejlepším sportovcem České republiky.

Ve středu večer budou oceněni také vítězové v kategoriích nejlepší družstvo, junior, juniorské družstvo, trenér a nejlepší handicapovaný sportovec a sportovkyně. Udělena bude i čestná cena a cena Olomouckého kraje.