„Již jsme avizovali a znovu informujeme o poněkud změněné strategii a filozofii v našem klubu," uvedl hned v úvodu tiskovky Petr Chytil.

„Chceme budovat perspektivní mladý tým, který bude podporovat několik zkušených volejbalistek. Chceme samozřejmě zase ovládnout naše soutěže, obhájit prvenství v české extralize i v tuzemském a také v Československém poháru. I s tímto týmem jsme se rozhodli zúčastnit se opět CHAMPIONS LEAGUE. Los k nám byl ještě krutější než v minulé sezoně. Rabita Baku z Azerbájdžánu je světový pojem, polské Trefl Sopoty nám minule nepovolily ani set a Villa Cortese, i když na konfrontaci s tímto soupeřem máme pěknější vzpomínky, bude jistě také tvrdým oříškem. Vždyť volejbal v Itálii, to je v poslední době jako fotbal ve Španělsku! Týmy, které ve skupině máme, jsou pro nás samozřejmě výzvou, ale každý set, vybojovaný v duelech s těmito soupeři, bude naším velikým úspěchem. Věřím, že doma bychom mohli třeba někoho potrápit, vždyť například v Sopotech měli údajně nějaké existenční potíže. A náš nový tým, i když už bez některých výrazných jmen, bude vždy bojovat s maximálním úsilím. Ovšem, vyhrát některé utkání Ligy mistryň, i když vše se může ve sportu přihodit, to by byl už úspěch mimořádný," usmíval se jednatel a člen správní rady TK Plus i předseda VK Agel Petr Chytil.

A před závěrem tiskové konference byl ochoten být konkrétní i ve finančních záležitostech.

„Náš volejbalový rozpočet na příští sezonu je asi o čtvrtinu nižší než byl ten minulý, činí nějak čtrnáct až patnáct milionů korun českých," řekl.

Trenér Miroslav Čada předeslal, že z porady vedení klubu s hlavnímu sponzory vyplynulo, že prostějovský VK Agel už nepůjde v hráčské politice do nějakých finančních dostihů v konkurenci s věhlasnými evropskými kluby, které lákají špičkové hráčky. V prostějovském kolektivu budou nyní převážně volejbalistky s delší než jednoletou smlouvou a bude se jednat o perspektivní tým.

„O některé hráčky z celku minulé sezony jsme už zájem neměli, o některé jsme i další zájem měli, ale odešly. Když má za sebou hráčka dobrou sezonu, žádá víc. To byla například kauza Popovič," uvedl příklad Miroslav Čada a Petr Chytil vzpomíná na určité zklamání.

„Nebudu jmenovat, ale některé volejbalistky, které zde hrály, měly mít za to, co pro ně Prostějov udělal, k našemu klubu a městu lepší vztah…!"

Kdo je v týmu?

V novém prostějovském družstvu žen budou nahrávačkami dvacetiletá Pavla Vincourová přicházející z Brna a sedmadvacetiletá Michaela Jelínková která hrála v Münsteru. Blokařkami třiatřicetiletá Brazilka Flavia De Assis, šestadvacetiletá Bulharka Tsvetelina Žarkova která hrála v Lewski Sofia ale i v Německu, Turecku a Itálii a v Prostějově už známá dvaadvacetiletá Veronika Hrončeková. Smečařkami šestadvacetiletá Brazilka Juliana Gomes, jednadvacetiletá Andrea Kossányiová z Olympu Praha, Chorvatka Marina Miletič která hrála v Galataseray Istanbul a dvaadvacetiletá Šárka Melichárková z Brna, která může v případě potřeby alternovat i na postu libera za třicetiletou Markétu Tomanovou. Univerzálními volejbalistkami jsou jednadvacetiletá Němka Saskia Hippe která hrála v italské Chieri a osvědčená dvaatřicetiletá kapitánka týmu Solange Soares, Brazilka se slovenskou státní příslušností. Věkový průměr prostějovských hráček se snížil na dvacet pět celých a sedm desetin procenta.

„Obě Brazilky nejsou ve své zemi reprezentantkami, ale hrály pravidelně nejvyšší brazilskou soutěž, Hippe je v německé reprezentaci již třetí sezonu, Žarkova v bulharské reprezentaci, Miletič v chorvatské, Kossányiová v české a Soares ve slovenské," zvýraznil ještě reprezentační povinnosti některých ze svých kvalitních svěřenkyň trenér Čada a zamyslel se ještě nad příští situací v týmu.

„Nahrávačky Vincourová a Jelínková to budou mít hodně těžké. Jejich náročné spoluhráčky i já budeme od nich vyžadovat kvalitu a budou tak v neustálém tlaku. Budeme chtít hrát moderní rychlý volejbal, který je ale hodně náročný. Nový ročník české nejvyšší soutěže začne asi v polovině října, přípravu na novou sezonu zahájíme 23. července. Nebude to ale jednoduché, bude nás málo, řada hráček bude ještě plnit reprezentační povinnosti. Hlavní příprava bude probíhat až po kvalifikačních zápasech reprezentací na mistrovství Evropy. Domlouváme naši účast na některých zahraničních turnajích. Ale předtím, aby nás nebylo málo a mohli jsme hrát v přípravě i volejbal, domlouváme se s jinými blízkými kluby na společných trénincích. A budu brát prostějovské hráčky i na přípravu reprezentantek Slovenské republiky, řekl trenér Miroslav Čada, který již řadu roků vede i reprezentaci našich východních sousedů.

VLASTIMIL KADLEC