Ve 13. kole Olomouc senzačně uštědřila první extraligovou porážku ambicióznímu VK. Hladce 3:0.

„Odehrála jsem tady svých sedm let. Na halu jsem zvyklá. Jsem hodně zklamaná,“ těžko hledala slova jinak usměvavá blokařka.

Z olomouckého kádru se za dlouhé roky vytratily veškeré její spoluhráčky. Až na jednu. „Hrávala jsem jen s Chalcarzovou. To je vše,“ doplňuje s tím, že žádné vzájemné popichování neproběhlo.

„Pozdravíme se před zápasem a to je tak asi všechno. My se hecujeme vzájemně mezi holkama. V koncovce jsme se snažily uhrát nějaké body, ať to není taková ostuda. Bohužel jsme se nechytly ani na jedné činnosti.“

Prostějov držel dvanáctizápasovou neporazitelnost. Že skončila takto, je extraligovým šokem.

„Rozhodně jsem si nemyslela, že dostaneme od někoho 3:0. Samozřejmě nás může porazit každý. Já nepřiznám, že jsme nějaký hvězdný tým k neporažení. Stačí jeden zápas nepozornost a může nás porazit Olomouc, která má kvalitní tým. Je to střed sezony, není nic ztraceného. Jdeme dál do dalšího zápasu,“ burcuje zkušená hráčka.

Příští utkání ale nebude ničím, kde by si měly Prostějovanky spravit zhrzené sebevědomí. Zítra hrají v Moskvě proti Dynamu utkání 4. kola Ligy mistryň.

„Myslím, že v Moskvě může být všechno jinak. Jednou jste nahoře, jednou dole,“ říká Spalová.

Možná že právě jižním směrem, tedy dolů, se vydala psychika českého supertýmu. Svěřenkyně Miroslava Čady dlouho jen vítězily a to na všech frontách: v extralize, v Českém poháru i v Champions League. Najednou Hanačky poznávají atmosféru v šatně po prohraném zápase. Dokonce dvakrát za sebou.

Téměř nevídané.

„Prohra s Moskvou se až tak nedá počítat. Dynamo je o několik tříd lepší tým. Tahle prohra mrzí, ale jsme tady natolik zkušené hráčky, že se otřepeme a půjdeme do dalšího zápasu,“ opakuje a vrátí se k příčinám prostějovského rozkladu v derby.

Mezi ty patří, trochu kuriózně, barevná zeď v olomoucké hale. „Nejvíce nás dostalo to, že jsme nebyly schopni zablokovat vysoký normál. Proti tady té stěně se prostě nedá přihrávat. Já ji znám ze svých mladých let,“ pokrčí Spalová rameny nad specifikem haly UP.

Na zeď ale prohru ve volejbale nesvedete.

„Samozřejmě těch příčin je hrozně moc. Ani v útoku jsme na tom nebyly dobře. Možná servisem jsme byly občas schopny tlačit přední smečařky, ale potom jsme nedokázaly zablokovat ani hrušku,“ dodává.

Ač to zní možná trošku překvapivě, kvalitou disponovaly jen domácí. To přiznává i devětadvacetiletá Milada. „Holkám jsem už pod sítí gratulovala. Zasloužily si to. Hrály všechny tři sety pozorně, v poli zase s nadšením. Mohu je jen pochválit.“

Za to trenér Prostějova Miroslav Čada slova chvály použil jedinkrát. „Prapor držela v útoku pouze Pušněnkovová. Jinak jsme měli problémy na nahrávce, kde distribuce nebyla optimální,“ líčil zkušený kouč.

„Olomouc hrála s chutí, s maximální bojovností. Olomouc byla prakticky celé utkání nad námi. Musím uznat a pogratulovat, že byla lepší,“ připouští.

Vysokoškolačky potvrdily, že si na Prostějov i se Spalovou v sestavě věří.

Oprávněně.