První kolo tenisového turnaje Moneta Czech Open se v pondělí rozehraje na prostějovské antuce.

Největší mužský tenisový turnaj na českém území startuje v pondělí úvodními zápasy hlavní soutěže dvouhry. Na plné obrátky se pak rozjede v úterý a vyvrcholí sobotním finále.

V pavouku pozici jedničky zaujal zkušený Španěl Guillermo García-López, který jako řada dalších na Hanou přicestoval z grandslamové Paříže.

Na French Open startoval také trojnásobný prostějovský šampion Jiří Veselý, který po prohře v 1. kole přiznal špatnou formu především co se týká fyzičky.

„Herně to není až tak tragické, ale fyzicky nejsem úplně připravený,“ přiznal Veselý, který v dubnu přechodil nemoc.

„Potřeboval jsem něco uhrát, abych se dostal do Wimbledonu, tak jsem se honil. A kondice na dlouhé utkání chyběla,“ vyprávěl novinářům po vypadnutí v Paříži 80. tenista pořadí ATP.

Prostějovské volejbalistky v Lize mistryň
Prostějov se vzdal Ligy mistryň. Bude ji hrát Olomouc?

V novém vydání žebříčku však Veselý už bude v elitní stovce chybět.

„Je to pro mě dost nepříjemné. Snažím se hlavu nastavit tak, že zajíci se počítají až po honu. Uvidí se na konci roku,“ prohlásil hráč, který se na svůj oblíbený turnaj se chtěl zkusit co nejlépe připravit: „V Prostějově rozhodně zabojuju.“

PAVLÁSEK VYFASOVAL DVOJKU TURNAJE

Druhým žhavým českým želízkem v oni je Adam Pavlásek, který v polovině května na challengeru v Římě zázračně zlomil mizernou sezonou. V hlavním městě Itálie vyhrál titul a následně se na Roland Garros kvalifikoval do hlavní soutěže, ve které uhrál jedno kolo.

„Je příjemná změna být zpátky ve fazóně a znovu poznat, co znamená vyhrávat zápasy. Budu strašně rád, když tuhle formu udržím nadále,“ přál si Pavlásek.

V prvním kole prostějovského turnaje na něj ale čeká zkušený lišák Pablo Cuevas. Uruguayec, který to v žebříčku ATP dotáhl dokonce do první dvacítky, dostal od organizátorů jednu z divokých karet.

Dvaatřicetiletý Cuevas se jako druhý nasazený stal jednou z největších hvězd letošního ročníku Czech Open a dá se říct, že nahradil původně avizovaného Nicoláse Almagra, který se v Prostějově nakonec nepředstaví.

Další divoké karty obrdželi Václav Šafránek, Slovák Filip Horanský a Brazilec Thomaz Bellucci.

Nasazená osmička

1. Guillermo García-López (Šp., ATP 67)
2. Pablo Cuevas (Uru., 75)
3. Roberto Carballés Baena (Šp., 76)
4. Guido Pella (Arg., 78)
5. Jiří Veselý (ČR, 80)
6. Mirza Bašić (Bosna, 81)
7. Michail Kukuškin (Kaz., 83)
8. Radu Albot (Mold., 97)

Pondělní program:

Centr:
12.00: (kvalifikace) Liška – Šátral (oba ČR), Hoang (Fra.) – Kukuškin (7-Kaz.), ne před 15.00: Jebavý, Vasilevski (1-ČR, Běl.) – Albot, Bašić (Mold., Bosna), Carballés Baena, Munar (Šp.) – Blancaneaux, Hoang (Fra.)

Kurt 1:
12.00: (kvalifikace) Jaloviec (ČR) – Mager (It.), Choinski (Něm.) – Kolář (ČR), ne před 15.00: M. Cuevas, P. Cuevas (Uru.) – Kopřiva, Poljak (ČR), Kolář, Pavlásek – Jaloviec, Šafránek (všichni ČR).

Kurt 2:
12.00: (kvalifikace) M. Cuevas (Uru.) – Mertl (ČR), ne před 15.00: Karlovskiy, Olivo (Rus., Arg.) – Konečný, Vrbenský (ČR).

Kurt 6
12.00: (kvalifikace) Gaio (It.) – Karlovskiy (Rus.), ne před 15.00: Caruso, Gaio (It.) – Molčanov, Zelenay (3-Ukr., SK).